Евертън изпита трудности, но взе своето срещу Борнемут

Евертън победи с 2:0 Борнемут в мач от 22-рия кръг във Висшата лига и се изкачи с една позиция в класирането, като вече заема 10-ото място. Попаденията за домакините вкараха Курт Зума, за когото това бе първи гол с екипа на “карамелите”, в 61-ата минута, а Доминик Калвърт-Люин сложи точката в 95-ата минута.

Двата отбора влязоха в срещата от неприятни позиции, след като Евертън бяха записали две поредни загуби, а “черешките” имаха само една победа в следващите предишните четири срещи. Момчетата на Еди Хау започнаха по-добре срещата и доминираха през първия половин час, но след това Евертън преобърна нещата и в крайна сметка взе своето.

Още в осмата минута Борнемут пропусна първото по-съществено положение в срещата. Центриране отдясно на Дейвид Бруукс прехвърли играчите на двата отбора в наказателното поле, където отново попадна в играч на “черешките”, който я подаде към Джошуа Кинг, но нападателят отправи слаб удар и стража на домакините спаси.

13-ата минута отново Бруукс бе изведен сам срещу Джордан Пикфорд от Джошуа Кинг, който успя да се пребори с Курт Зума, ударът му срещна дясната греда на вратата, но не пожела да навести мрежата.

26-ата минута Джуниор Станислас изпълни опасно фаул от дясната страна на наказателното поле, но Пикфорд отново спаси. Само две минути по-късно и Асмир Бегович се намеси решително, след като къс пас от един от защитниците почти бе настигнат от Ричарлисон, но стражът изчисти в последния момент.

Едва след първият половин час домакините изравниха играта, а в 40-ата минута Майкъл Кийн бе близо до попадение след изстрел с глава от точката за дузпа, но топката срещна напречната греда на момчетата на Еди Хау.

В 44-ата минута домакините получиха възможност да изпълнят фаул малко вляво от дъгата, но ударът на Люка Дин срещна тялото на защитник в стената.

“Карамелите” започнаха вихрено втората част и още в 48-ата минута бяха на косъм на открият резултата, но изстрел на Ричарлисон бе изчистен нескопосано от защитник на гостите, а при добавката Найтън Аке направи същото и от самата голлиния. Това бе и първият точен удар в очертанията на вратата от страна на домакините.

61-ата минута Курт Зума даде аванс на Евертън. Центриране отдясно на Гилфи Сигурдсон прати топката в краката на Люка Дин на левия фланк, а центрирането на френския защитник намери неговия съотборник, който необезпокояван прати топката зад Бегович след безпощаден удар с глава.

В следващите няколко минути преотстъпения от Барселона Андре Гомес бе на ръба да бъде изгонен. Той получи първи жълт картон в 66-ата минута, а в следващите 5-6 минути направи още 2-3 нарушения, но все пак остана на терена.

76-ата минута Дейвид Брукс центрира от корнер, което доведо до известна суматоха в наказателното поле на Евертън, но Пикфорд се намеси и боксира топката силно извън наказателното поле.

Ричарлисон пропусна великолепна възможност в 77-ата минута, когато центриране на Сигурдсон намери бразилския нападател на точката на дузпата, но удара му премина край левия страничен стълб на вратата на Борнемут.

88-ата минута “черешките” бяха близо до изравняване, след като Райън Фрейзър бе изведен в наказалното поле, но много добрата ориентация на Джордан Пикфорд и бързото скъсяване на дистанцията не позволи на Борнемут да отбележи.

В самият край на срещата Евертън достигна до второ попадение. При контраатака на “карамелите” Адемола Луукман напредна отдясно и прати топката към непокрития в наказателното поле Доминик Калвърт-Люин, който я насочи в десния ъгъл на Бегович и сложи край на съревнованието в тази среща.

В следващата среща Евертън гостува на Саутхамптън, докато Борнемут домакинства на Уест Хам.