От втори опит: Левски Лукойл навакса 23 точки и надви Балкан (галерия)

Шампионът Левски Лукойл записа единадесетата си победа за сезона в НБЛ, след като този път успя да осъществи тотален обрат срещу Балкан (Ботевград) и да спечели със 77:73 (13:25, 19:24, 27:11, 18:13). Развитието на двубоя бе сходно с този между двата тима за Купата на България, когато "сините" наваксаха 24 точки изоставане, но загубиха, а сега стопиха пасив от 23 точки и стигнаха до крайния успех.

53 Левски Лукойл - Балкан 77:73

Балкан започна с добра успеваемост от тройката, реализирайки 3 от първите си 4 стрелби, в следствие на което поведе с 5:13, а това доведе до таймаут за домакините. Веднага след това разликата за първи път достигна 10 точки при 5:15, играта на Левски Лукойл в нападение не вървеше и така се стигна до 13:25 в полза на ботевградския тим след 10 минути баскетбол в “Универсиада”.

Две неспортсменски нарушения рано през втората четвърт помогнаха на гостите да увеличат преднината си до 17:35, а малко след това дистанцията между двата отбора стигна до 20 точки - 19:39, а след това и до 20:43. Шампионите продължаваха да изпитват проблеми в атака и вкараха първата си тройка едва две минути преди почивката, след като бяха пропуснали първите си 11 опита зад дъгата, а на полувремето Балкан бе напред с 32:49.

Мотивирано начало на столичани съкрати изоставането им до 40:49 след серия от 8-0 за старт на втората половина. Балканци отново дръпнаха, този път с 40:55, но след това ролите се размениха и Левски Лукойл заигра далеч по-добре, постепенно съкрати пасива си и преди последната четвърт вече бе само на точка от съперника си - 59:60.

Инерцията и самочувствието в редиците на домакините продължиха да са налице и след подновяването на двубоя, а “сините” си върнаха водачеството за първи път от самото начало на срещата, повеждайки със 70:63 шест минути преди сирената. Балкан съживи надеждата си и намали до 72:71, но поредни кошове на Захариев и Робинсън дадоха на Левски Лукойл аванс от 76:71 две минути преди края и удържаха победата, която дойде при резултат 77:73.

Деян Иванов с 18 точки и 8 борби бе най-резултатен за победителите, Христо Захариев вкара 13 точки, Калоян Иванов записа “дабъл-дабъл” с 11 точки и 12 борби, а Ръсел Робинсън реализира 10 точки. Левски Лукойл стреля слабо от тройката (8/32), но спечели борбата под кошовете (45-37) и направи със седем асистенции повече от съперника (18).

Микаел Хопкинс впечатли с “дабъл-дабъл” от 23 точки и 11 борби за Балкан. Крис Минков и Венцислав Петков вкараха по 12 точки за гостите, а Брендън Браун остана с 9.