Как Ман Сити използва сенчести дружества да заобиколи правилата

Как Ман Сити използва сенчести дружества да заобиколи правилата

Беше 6 ноември 2018 г. и Джосеп Гуардиола седеше на подиум на УЕФА, отговаряйки на въпроси на репортери по обвиненията срещу неговия Манчестър Сити за нарушаване на правилата на европейската футболна централа. Роденият в Испания треньор поклати глава, почеса се по ухото и повдигна рамене: „Повярвайте ми, не зная какво се е случило, защото съм само мениджър. Разбира се, че искаме да спазваме правилата на УЕФА, ФИФА, Премиър Лийг.”

Кого обаче визираше под това събирателно „ние”, остана неясно. Едва ли е имал предвид ръководителите на Сити – те загърбват правилата от години.

Сега започват най-важните седмици от годината за клуба. В чисто спортен план всичко изглежда чудесно: наскоро бе спечелен първият трофей за сезона (Купата на лигата), след кратък колеблив период отново бе превзет и върхът в първенството на Англия, в Шампионската лига дори и минимална загуба от Шалке 04 в осминафиналния реванш би значела класиране за 1/4-финалите, а продължава и походът към Купата на Англия.

ВЪЗМОЖНО ИЗКЛЮЧВАНЕ

Извън терена обаче ръководството на клуба е под огромно напрежение. Заради нарушаването на правилата Сити е заплашен от изключване от Шампионската лига. Публикуваните в края на миналата година разкрития от списание „Шпигел”, базирани на вътрешни документи от клуба, които бяха осигурени от платформата за раздухване на прикривани факти „Футбол Лийкс”, показаха груби потъпквания на нормите.

Сега УЕФА отново иска да се вгледа по-детайлно в Манчестър Сити. В същото време се появяват и още разкрития, хвърлящи светлина върху съмнителното поведение на клубните ръководители. Ако евроцентралата е сериозна в обявеното от своя президент Александър Чеферин намерение да се върне към стриктността, няма друг избор, освен да наложи тежки наказания на титана от Премиър Лийг.

Точно колко вбесени са някои от разследващите лица от УЕФА от явните измами на Сити отпреди години се показва от реакцията на Ив Льотерм – директор на Следствената камара на централата. Бивш премиер на Белгия, Льотерм каза, че потвърждение на публикуваната от „Шпигел” информация би представлявало сериозен проблем: „Това може да доведе до най-тежкото наказание: изключване от евротурнирите.”

БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ ОТ ЦЕНАТА

През 2014 г. Манчестър Сити постигна споразумение с УЕФА за избягване на подобно наказание. Тогава евроцентралата откри нарушения на своите норми по Финансов феърплей (ФФП), които забраняват на собственици на клубове да влагат неограничени суми в тях, а само колкото самите клубове изкарват като оборот. След покупката на Сити от шейх Мансур бин Зайед Ал Нахян обаче „гражданите” не се и опитваха да прикрият своята стратегия за изкачване на върха на футболния свят на основата на харченето на изумителни суми пари за играчи и инфраструктура – без значение от цената.

Разследващите лица от УЕФА не повярваха на уверенията на клуба, че определени спонсори от Абу Даби нямат връзка с шейха, и заподозряха, че тези компании са използвани и като подмолни инвестиционни инструменти за изкуственото напомпване на клубните приходи.

Клубният бос Калдун Ал-Мубарак каза тогава, че споразумението се усеща като нещо не по-болезнено от леко пощипване по бузите, и добави, че избраната стратегия ще продължи да бъде спазвана. Предвид тежестта на обвиненията, „гражданите” се отърваха крайно леко.

СПЕЦИАЛНА СИСТЕМА

Осигурените от „Футбол Лийкс” документи ясно показаха точно колко безсрамни могат да бъдат на „Етихад”. Като започнем от 2012 г., там е изградена специална система с единствената цел систематично да заобикаля нормите на ФФП, като ръководители на клуба аутсорсват разходи към други компании и така на практика ги крият от одиторите на УЕФА. Ако в даден сезон Сити похарчеше повече от планираното, спонсорите от Абу Даби увеличаваха изплащаните към клуба суми и фалшифицираха датите на паричните трансфери назад към началото на същия сезон.

На „Етихад” никога публично не са отговаряли на въпросите около разкритията на „Футбол Лийкс”. Вместо това пускат все едно и също изявление, което клубът изисква да се публикува изцяло: „Ние няма да даваме никакъв коментар на материали извън контекста, предполагаемо хакнати или откраднати от персонала на или свързани със Сити Футбол Груп и Манчестър Сити хора. Опитът да се увреди репутацията на Клуба е организиран и очевиден.”

Изпълнителният директор на „гражданите” Феран Сориано и президентът им Мубарак запазиха мълчание по обвиненията. Що се отнася до посочения благодетел – члена на кралската фамилия на ОАЕ шейх Мансур, той е посетил само един мач на отбора за едно десетилетие като собственик. За да отпразнува шампионските титли, същият само се снима с роднините си около огромни торти. Иначе също запазва мълчание.

ЛОША РЕПУТАЦИЯ

Междувременно документи на „Футбол Лийкс” сега разкриват как клубът не е бил честен и към английската Футболна асоциация. През лятото на 2014 г. във ФА явно са научили за таен проект на Манчестър Сити: няколко месеца преди това клубът е създал инвестиционен фонд за купуването на дялове от състезателните права на футболисти с цел печалба. Практиката е позната като „собственост от трета страна” (СТС) и е практична по две причини.

Първо, осигурява на даден клуб някакъв контрол върху кариерния път на обещаващи таланти. Второ, инвеститорите печелят пари при всеки трансфер на играча, тъй като част от трансферната сума отива при държателите на дял от състезателните му права.

Изпълнителният директор на Сити Сориано си хвана за бизнес партньор базирана в Люксембург компания на име Mangrove. Той бе основал през 1993 г. консултантска фирма с един от директорите на компанията – каталанец на име Марк Ингла, с когото после работи заедно и във ФК Барселона. Сега бившите колеги искаха да вложат 30 млн. евро заедно за акции в до 70 футболисти от Латинска Америка в 10-годишен период.

Имаше обаче един проблем: СТС се ползваше с лоша репутация в света на футбола и за тази практика се говореше като за форма на „робство на нашето съвремие”. Всъщност тя бе забранена в Премиър Лийг. Поради това планът беше инвестиционният фонд „да бъде управляван отделно, но да получава насоки от корпорацията СИТИ футбол”, така твърди вътрешен документ от октомври 2012 година.

ВЪЗМОЖНО НАКАЗАНИЕ

Фактът, че световната футболна централа също искаше да забрани СТС – и го стори накрая през 2015 г., явно не пречеше на спокойния сън на ръководителите на Сити. „Клубовете и фондовете вече търсят и опитват алтернативни схеми за заобикаляне на възможното наказание”, пише във вътрешен документ. За „гражданите” това значеше едно: притоците на пари към фондовете просто не бива да могат да бъдат проследявани обратно към клуба.

Затова работещи за изпълнителната власт в Абу Даби адвокати създадоха сенчеста компания на Каймановите острови като инструмент за финансиране на фонда. До ден днешен директор на тази правителствена агенция е не някой друг, а самият президент на Ман Сити Мубарак.

През лятото на 2014 г. клубът завърши трансфера на финансиран от фонда играч – Бруно Дзукулини (на снимката горе). Аржентинецът следваше да подпише договор с „гражданите” и после да бъде преотстъпен на други клубове в Европа. Както се изискваше, Сити информира Премиър Лийг и английската Футболна асоциация, че компания на име MPI има дялове от състезателните права на Дзукулини.

Лигата отправи запитване кой стои зад компанията MPI, на което адвокатът на Сити Саймън Клиф отговори: „MPI е фонд, контролиран в крайна сметка от венчър капитал фонд на име Mangrove Capital Partners.” А откъде MPI е получил парите си, запитаха пък от лигата? Клиф отвърнал находчиво: доколкото знаели, парите идвали от самите собственици на Mangrove. Нямало и една дума за това, че Mangrove е създал фонда заедно с ръководителите на Манчестър Сити. Нямало и дума и за това, че е създадена компания за този фонд на Каймановите острови от правителствена агенция на Абу Даби.

МАЛКО ПОВОДИ ЗА СТРАХ

От Сити не отговориха и на въпросите, зададени от журналистическата мрежа Европейски разследващи сътрудничества (EIC), а отново се върнаха към вечно повтаряното си изявление. Ингла – мениджърът на Mangrove, каза, че няма да отговаря на въпроси, защото те са по теми, отнасящи се до договорни конфиденциални области. Междувременно той стана директор във френския първодивизионен Лил.

Премиър Лийг в крайна сметка одобри трансфера на Дзукулини. Сити даде под наем играча на шест клуба за три години, макар че днес той се подвизава в родната си Аржентина.

Досега футболните асоциации не са използвали осигурения им от „Футбол Лийкс” материал за собствени разследвания. Докато това не се промени, в Сити няма много от какво да се плашат. Холдинговата компания Сити Футбол Груп обяви по-миналата седмица, че е купила акции в китайски футболен клуб – седми под шапката на глобалния бранд Сити, а осмият предстои да бъде добавен и ще бъде от Индия.

Рафаел Бушман и Кристоф Винтербах, „Шпигел”

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички