12 двойни грешки, 15 двойни грешки, 300 двойни грешки, суха статистика, даваща начало на повърхностна критика за стабилността на сервиса на един тенисист (а и на психологическото му състояние). Ако правиш много двойни грешки, значи не сервираш добре, не си концентриран, рухнал си психически. Вижте, това са 12 двойни грешки, ужасно е.
— Abierto de Tenis Mifel (@AbiertoLosCabos) July 31, 2019
Ами ако тези 12 двойни грешки са при резултат 40-0 и 40-15 в полза на сервиращия? Също толкова ужасяващи ли са, колкото двойна грешка при 30-40?
Ами ако двойната грешка е дошла при опит за ас на втори сервис? Същата ли е като двойна грешка, при която топката не прехвърля мрежата или е на 30 сантиметра в аут? А 3 милиметра в аут? Има ли разлика между сбъркан втори сервис със скорост 150 км/ч и скорост 80 км/ч?
Tennis: Grigor Dimitrov hits rock bottom in Atlanta, losing to world no. 405!: Fifteen months ago, world no. 5 Grigor Dimitrov defeated the top-10 star David Goffin to reach the semi-final in Monte Carlo where he lost to Rafael… https://t.co/ptr3iTSFHc#Tennis#Portal4Sportpic.twitter.com/UIlbUvUYsi
Какъв е контекстът на мача в момента на двойна грешка? Какво търси сервиращият?
Представете си плосък първи начален удар по правата в полето за равенство, който е неуспешен, но сервиращият вече се е издал, че търси комбинация сервис-мрежа. Вторият сервис със същата комбинация ли ще бъде? В същата част на сервис-полето ли ще бъде и по същия начин ли ще бъде ударена топката? Най-вероятно не, а дори да е всичко точно същото, то вече не зависи само от сервиращия, защото мнозина играчи застават за ретур по различен начин при посрещане на втори сервис спрямо първи.
Ако в такъв случай сервиращият потърси дълбок кик сервис в тялото при втори начален удар и сбърка с милиметри, е доста "по-позитивна" грешка, отколкото ако опита абсолютно същото за втори път и се провали втори път. Поне е взел мерки да затрудни максимално опонента си.
Но има ли разлика дали ще направиш 12 двойни грешки срещу левичар и 12 срещу десничар, в зависимост с коя ръка ти самият играеш? Има, защото ако сервираш с дясна ръка и търсиш постоянно бекхенда на посрещача (както най-често се процедира), то тогава трябва тотално да преобърнеш посоките и настройките си срещу левичар. Така се стига и до решения, които няма да ти се налагат непременно срещу десничар, но срещу левичар трябва да ги взимаш по-често, за да не си предсказуем. А левичарите са доста по-малко на брой.
Иначе казано, възможно е да има 12 еднакви двойни грешки, но в повечето случаи говорим за няколко различни контекста, няколко различни подхода към втория сервис и няколко различни изпълнения. Повърхностно е да приравняваме двойните грешки на играчите и дори на един-единствен състезател, без да сме разбрали причините за тях.
Защото в един мач двойните грешки може да са 4:4, но за единия играч да са дошли при 40-0 в негова полза в геймовете, а за другия при 40-40 или 40-А.
Простичко казано, три елемента определят къде ще тупне топката след сервис:
1. Ъгълът при контакт на кордажа на ракетата с топката
2. Скоростта на размаха на ръката
3. Самият начин на размах - дали е повече зад главата, дали е встрани от нея, колко е свит лакътя и т.н.
Най-важният елемент е ъгълът при контакт на ракетата с топката. Ако той е 105 градуса, сервиращият ще прати топката някъде в главата на лайнсмените или в рекламните пана. Ако е 86 градуса, например, топката ще тупне малко пред мрежата в собственото поле на сервиращия. Разликата е 19 градуса и това означава грубо, че за всеки 1 градус сервиращият пропуска целта си с 60 сантиметра!
А каква е разликата в тайминга между сервис в трибуните и сервис пред мрежата в собственото поле? 0.008 секунди! Това е разлика в дълбочината на сервиса, а каква е разликата в ширината?
Според тестовете, ако сервирате по правата, ъгълът на контакт на ракетата с топката спрямо основната линия е 9 градуса, а ако сервирате по диагонала - 28 градуса. Т.е. за всеки 1 ъгъл разлика целта може да бъде пропусната с около 23 сантиметра.
Тенисът е игра на милиметри и милисекунди, хубаво е да го имаме предвид, когато гледаме двойните грешки.