Две българки в топ 10 на "Спортист на Балканите"

Българките Радослава Мавродиева и Тайбе Юсеин попаднаха в топ 10 в 47-ото издание на анкетата на БТА "Спортист на Балканите" за 2019 година.

В традиционното допитване участваха националните агенции на страните от региона - БТА (България), АНА-МПА (Гърция), АДЖЕРПРЕС (Румъния), Анадолска Агенция (Турция), ТАНЮГ (Сърбия), МИНА (Черна гора), МИА (Македония), ХИНА (Хърватия), ФЕНА (Босна и Херцеговина) и АТА (Албания).

Мавродиева спечели титлата в тласкането на гюле на Европейското първенство в зала, а състезателката по борба Юсеин също стана континентална шампионка в категория до 62 килограма, като спечели и сребро от Световния шампионат.

В десетката влязоха още босненецът Амел Тука (лека атлетика), Майлинда Келменди от Косово (джудо), сърбите Новак Джокович (тенис) и Тияна Бошкович (волейбол), гърците Стефанос Циципас (тенис) и Янис Антетокунбо (баскетбол), румънката Симона Халеп (тенис) и турчинът Ръза Кааялп (борба).

Общо 42 спортисти получиха гласове в анкетата през тази година, като от българите бяха посочени също така и европейският шампион по вдигане на тежести Божидар Андреев, сребърният медалист от световното по биатлон Владимир Илиев и носителят на същото отличие от европейското по джудо Ивайло Иванов, но те останаха извън топ 10.

Победителят и резултатите в анкетата ще бъдат обявени по-късно.

Топ 10 в анкетата на БТА "Спортист на Балканите" за 2019 година (по азбучен ред):
Амел Тука (Босна и Херцеговина, лека атлетика)