Играчите на Дортмунд спасиха треньора

Притиснатият до стената тим на Борусия (Дортмунд) извоюва важна победа с 2:1 при гостуването си на Херта (Берлин), с което се отложи уволнението на треньора Люсиен Фавър. Ръководството беше дало ултиматум на наставника, но футболистите спасиха главата му. Освен всичко цяло второ полувреме те играха с човек по-малко, след като Матс Хумелс получи червен картон в 45-ата минута. Този успех изкачи “жълто-черните” до пето място - само на 2 точки от второто място.

За Херта пък това е пета поредна загуба. Дори новият треньор Юрген Клинсман, завърнал се в Бундеслигата след 10-годишно отсъствие, не успя да промени нещата, като отборът отново беше крайно неубедителен и е на 16-а позиция.

Поставеният под напрежение Фавър прибегна до нова рокада със състава и схемата, като днес избра постройка с трима централни защитници. Всичко тръгна като по вода за вестфалци, които вкараха два бързи гола чрез Джейдън Санчо (15’) и Торган Азар (17’). Малко след това Мануел Аканжи пропусна да направи 3:0.

В 34-ата Херта успя да върне едното попадение чрез Владимир Дарида, който отклони изстрел на Доди Лукебакио.

Положението за Дортмунд се усложни в заключителните секунди на първото полувреме, когато Хумелс фаулира Дейви Зелке и беше отстранен за втори жълт картон.

Фавър не вкара нов футболист, а подреди своите в 4-4-1. За разлика от други пъти, играчите на Борусия показаха завидна дисциплина до края на двубоя и почти не предоставиха шансове на противника.

Все пак в първата минута след подновяването на играта Зелке реализира, но ВАР се намеси и не зачете попадението заради засада.

Атаките на домакините бяха хаотични, а в последните минути дори се видя, че футболистите на Борусия са в по-добра кондиция. Едва в добавеното време се стигна до шанс пред Зелке, но след негово подаване с глава към Саломон Калу последва удар в аут.

Сега на Дортмунд предстои сравнително лека програма - мачове срещу Фортуна (Дюселдорф), Славия (Прага) и Майнц 05, което може би ще закрепи наставника на поста му.