Национална Лига Футзал: Амиго Северозапад - ССК "ИУ" ВАРНА

Нефтохимик взе дербито с Хебър и се върна начело в Суперлигата (статистика)

Шампионът на България Нефтохимик 2010 (Бургас) се върна начело във волейболната Суперлига за мъже. Играчите на треньора Николай Желязков нанесоха първа загуба в първенството на Хебър (Пазарджик), след като го обърнаха и го надиграха с 3:1 (23:25, 26:24, 25:23, 25:22) в голямото дерби на 8-ия кръг, играно тази вечер пред около 1000 зрители в зала "Младост".

Така шампионите отново излязоха начело във временното класиране с 22 точки след 7 победи и 1 загуба. Хебър също има 7 победи и 1 загуба, но с 19 точки вече е на второ място. В следващия 9-и кръг Нефтохимик гостува на коравия тим на Монтана, докато "тигрите" са домакини на Дунав (Русе). Мачовете са съответно в петък (6 декември) и събота (7 декември) от 18,30 часа.

Първата част на срещата премина точка за точка, като и двата отбора не позволяха на противника да се откъсне напред. Все пак, решителният момент дойде буквално в последната точка на частта. При 24:23 за Хебър и атака на Нефтохимик гостите от Пазарджик успяха да спрат нападението на бургазлии с троен блок и да спечелят първия гейм с 25:23. Във втория гейм ситуацията на полето не се промени много, като двата отбора продължиха да вървят точка за точка, този път с предимство за домакините. Така се стигна до последната точка при 25:24 за Нефтохимик, при която този път Брадли Гънтър беше хванат на блок и геймът отиде на сметката на шампионите.

Нефтохимик пренесе предимството си и в третата част, започвайки с аванс от 6:1. Хебър бързо намери отговор, изравнявайки резултата при 6:6. До края на гейма Нефтохимик успя да изгради минимален аванс от 2 точки и затвори частта при 25:23. В последния четвърти гейм Нефтохимик нямаше толкова затруднения, поддържайки стабилен аванс от 2 или 3 точки, за да може да затвори частта при 25:22 и по този начин да оформи крайното 3:1.

Най-резултатни за Нефтохимик станаха Жани Желязков (1 блок, 1 ас и 39% ефективност в атака) и Георги Петров (1 блок, 48% ефективност в атака и 53% позитивно посрещане) с по 17 точки за победата, като вторият бе определен и за Играч на мача.

За тима на Хебър канадският диагонал Брадли Гънтър заби 19 точки (1 блок, 2 аса и 40% ефективност в атака). Опитният Тодор Алексиев (2 блока, 40% ефективност в атака) и македонският национал Александър Ляфтов (1 блок, 57% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане) добавиха по 14 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за успеха.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) - ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) 3:1 (23:25, 26:24, 25:23, 25:22)
НЕФТОХИМИК 2010: Добромир Димитров 6, Жани Желязков 17, Георги Петров 17, Мирослав Градинаров 11, Николай Николов 14, Максим Дрозд 3 - Кристиян Петров-либеро (Стоян Самунев, Илия Петков 4, Мартин Пенев, Благой Дечев-либеро)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
ХЕБЪР: Георги Братоев 3, Брадли Гънтър 19, Тодор Алексиев 14, Александър Ляфтов 14, Венцислав Рагин 6, Николай Къртев 8 - Петър Каракашев-либеро (Стойко Ненчев, Денис Чавдаров, Александър Симеонов 1)
Старши треньор: АТАНАС ПЕТРОВ.