Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Рикошет покри Барселона в мач на експериментите (видео)

Шампионът на Испания Барселона беше много близо до нова издънка на чужд терен в Ла Лига, но все пак успя да надвие последния в класирането Леганес с 2:1 в среща от 14-ия кръг. Каталунците губеха до 53-ата, но след това се наложиха с попадения на Луис Суарес и Артуро Видал. Победният гол падна в 79-ата минута след рикошет в тялото на футболист на домакините.

В стремежа си да заложи на повече офанзивни играчи срещу най-слабия съперник в групата треньорът на “блаугранас” Ернесто Валверде реши да промени традиционната схема на игра 4-3-3 на 4-2-3-1. Отборът обаче изпитваше сериозни трудности, особено през първото полувреме. В него Юсеф Ен-Насири изведе Леганес напред. В течение на двубоя наставникът дори накара Меси да играе повече като халф, в края по крилата атакуваха и Ансу Фати, и Усман Дембеле.

С този успех Барса продължава да е лидер преди мача на Реал Мадрид, като и двата гранда са с двубой по-малко.
По-рано през сезона каталунците вече бяха загубили като гости на Атлетик Билбао, Гранада и Леванте, а срещу Осасуна бяха стигнали само до “хикс”. Това принуди Валверде да заложи на нещо ново. В началото Меси действаше зад гърба на Луис Суарес, a Усман Дембеле и Антоан Гризман бяха на крилата. Дебют през сезона прави сенегалецът Муса Ваг, който играеше като десен защитник. Вляво отново беше Жуниор Фирпо, а Самюел Юмтити си пратнираше с Жерард Пике в центъра на отбраната.

Тимът на Леганес е последен в класирането със само 1 победа досега. Начело на тима вече е Хавиер Агире, който ще се опита да спаси тима от изпадане. Бившият треньор на Атлетико Мадрид очакваше голове от чужденците Мартин Брайтуайт и Юсеф Ен-Несири и вторият не изневери.

Първата възможност беше на сметката на домакините, след като Френки де Йонг сгреши една топка, но последва неточен удар над вратата на Марк-Андре тер Стеген.

Следващият удар към една от двете врати дойде в 12-ата минута и завърши с гол в мрежата на Барса. Ен-Несири с лекота шутира пред погледа на Пике и стражът на гостите нямаше какво да стори - 1:0 за Леганес.

Четири минути по-късно Пике отново не се намеси добре и последва нова опасност на сметката на домакините, но този път кълбото излезе в аут.

Първата чиста възможност пред каталунците дойде чак в 23-ата минута, когато Суарес получи пас в коридор и се устреми сам към вратаря, но топката му дойде дълга и той не успя да нанесе удар.

16 Леганес - Барселона 1:2

Секунди по-късно Те Стеген излезе далеч извън наказателното си поле и беше преодолян от футболист на Леганес, но топката излезе в аут.

В 31-вата Дембеле центрира много добре към Суарес, който продължи с глава към далечния ъгъл, но под рамката Иван Куеяр се отличи с много добро спасяване.

Веднага след това Серхио Бускетс получи жълт картон, заради който ще пропусне дербито с Атлетико в следващия кръг.

Барса започна по-уверено втората част и в 48-ата Пике уцели гредата.

Изравнителният гол не закъсня. В 53-ата Меси спечели нарушение, а след това центрира и Суарес беше точен с глава - 1:1.

Три минути по-късно Меси почти донесе обрата, но Куеяр спаси удара му по земя.

Експериментът на Ернесто Валверде привидно приключи в 57-ата минута, в която той жертва Гризман, за да се върне към стандартното за тима 4-3-3.

Тимът на Леганес беше много близо до втори гол, след като в 66-ата минута Брайтуайт беше оставен непокрит в наказателното поле, но не засече точно с глава.

За последните около 20 минути Валверде вкара Ансу Фати и натовари Меси със задачата да действа повече като типичен халф.

В 79-ата минута Рубен Перес стреля от въздуха, но Тер Стеген не беше затруднен. Веднага последва атака на шампионите, при която се стигна до корнер. След неговото изпълнение Видал вкара и "лос кулес" се зарадваха. Домакините претендираха за засада, но повторенията показаха, че топката се отклонява точно от крака на Рубен Перес, преди да достигне до чилиеца и съответно попадението беше зачетено.

След това домакините нямаха сили да затруднят съперника, а в 90-ата Дембеле беше изведен очи в очи с Куеяр, но вратарят спаси.

В сряда Барса приема Борусия (Дортмунд) в Шампионската лига, след което в неделя ще спори с Атлетико.