Хеттрик на Вайналдум и гръмко 5:0 за Холандия (видео)

Холандия разгроми с 5:0 Естония в последния си мач от квалификациите за Евро 2020. "Лалетата" вече си бяха осигурили място сред финалистите, но не показаха милост срещу аутсайдера в група "С". С хеттрик се отличи капитанът в този мач Жоржиньо Вайналдум, а по едно попадение добавиха Нейтън Аке и дебютантът Майрон Боаду.

Въпреки убедителния успех, домакините останаха на второ място в крайното класиране, на две точки зад Германия. Естонците финишираха последни без нито една победа. 53 000 изпълниха трибуните на "Йохан Кройф Арена", за да видят поредната победа на любимците си и да ги поздравят за класирането на еврофиналите.

Селекционерът на холандците Роналд Куман заложи в атака на Мемфис Депай, Люк де Йонг и младата звезда на АЗ Алкмаар Калвин Стенгс. Гостите пък действаха в предни позиции само с Ерик Сорга.

"Лалетата" стартираха ударно и поведоха още в 6-ата минута с гол на капитана Жоржиньо Вайналдум. Халфът на Ливърпул беше точен с глава след центриране на Промес. По този начин Вайналдум стана първият холандец с попадения в три поредни мача за националния тим след Робин ван Перси през 2013-а.

Не след дълго Вайналдум имаше възможност да покачи на 2:0, но вратарят Сергей Лемпец спаси. По същото време Германия губеше с 0:1 от Северна Ирландия и при това развитие "лалетата" щяха да са победители в групата. Те продължиха да притискат съперника и в 19-ата минута Мемфис Депай центрира към Нейтън Аке, който с глава направи 2:0.

До почивката домакините пропиляха още няколко положения. Естонците пък се окопитиха и изглеждаха малко по-достойно, отколкото в началото на двубоя.

През второто полувреме в игра за Холандия се появи още един дебютант от АЗ Алкмаар - Майрон Боаду. Блестящите изяви на Лемпец попречиха на "оранжевите" да стигнат до бърз гол след подновяването на играта. Защитата на гостите обаче нямаше как да удържи дълго натиска на холандците. В 66-ата минута Вайналдум се разписа за втори път, което окончателно пречупи Естония.

В 79-ата минута отново Вайналдум намери мрежата, с което оформи хеттрика си. Подаването беше на Стенгс, а в 87-ата минута Кевин Строотман подаде на Боаду и 18-годишният талант откри головата си сметка за "лалетата".