Хеттрик на Кристиано Роналдо за 6:0 доближи Португалия до голямата цел (видео)

Европейският шампион Португалия направи решителна крачка към класиране за Евро 2020, след като срази Литва с 6:0. Кристиано Роналдо заби хеттрик и вече има 98 гола с националната фланелка, а по едно попадение за разгрома добавиха Пици, Гонсало Пасиенсия и Бернардо Силва. Това означава, че ако спечелят гостуването си на Люксембург след няколко дни, португалците ще се класират за еврофиналите, независимо от изхода на мача между Сърбия и Украйна.

Селекционерът на Португалия Фернандо Сантош направи цели 7 промени в състава в сравнение със загубата от Украйна в Киев през октомври. В предни позиции до Кристиано Роналдо започнаха Бернардо Силва и Гонсало Пасиенсия от Айнтрахт (Франкфурт), за когото това беше дебют в официаилен мач. В средата на терена стартираха Пици, Бруно Фернандеш и Рубен Невеш, а защитата пред Руи Патрисио оформиха Марио Руи, Жозе Фонте, Рубен Диаш и Рикардо Перейра.

7 бяха и рокадите в единайсеторката на Литва. Стражът на ЦСКА-София Витаутас Черниаускас остана сред резервите, но под рамката застана друг вратар, познат у нас - миналият през Ботев (Пловдив) Ернестас Шеткус. В предни позиции се разчиташе на Фьодор Черних, на когото трябваше да помагат Арвидас Новиковас и Паулюс Голубицкас.

Срещата започна с мощен домакински натиск и пропуск с глава на Роналдо след центриране на Бернардо Силва. Литовците бяха стъписани и бързо допуснаха грешка. В 6-ата минута Миколюнас изпусна Кристиано и го повали в наказателното поле, а реферът Руди Буке посочи бялата точка. Изпълнението на №7 не беше перфектно, но топката все пак се озова в мрежата - 1:0.

Шеткус имаше няколко добри намеси, с които попречи на Пасиенсия и Бруно Фернандеш да вкарат втори гол за Португалия. Това обаче направи Роналдо в 22-ата минута след хубаво подаване на Пасиенсия и безмилостен удар. До почивката имаше още половин дузина голови положения пред вратата на гостите, но резултатът някак остана непроменен.

Преди този мач португалците бяха вкарали 13 от последните си 16 гола след почивката и това не вещаеше нищо добро за Литва. Домакините определено искаха да зарадват публиката с много попадения и атакуваха безспирно. В 52-ата минута Пици покачи на 3:0, след като топката на два пъти риошира в гредите преди да мине голлинията. В 56-ата Пасиенсия отбеляза първия си гол за националния отбор след пробив отдясно на Бернардо Силва и неуверена намеса на Шеткус.

Португалците не спряха дотук. В 63-ата минута Рикардо Перейра центрира към Бернардо Силва, който майсторски овладя топката и се разписа за 5:0. Скоро след това Кристиано оформи своя хеттрик. Защитниците на гостите се засуетиха и не изчистиха топката и звездата на Португалия реализира 98-ия си гол за националния тим.

Малко преди края на мача Роналдо беше сменен от Диого Жота. "Лузитаните" вече мислят за заключителния двубой срещу Люксембург, в който се нуждаят от задължителна победа, за да се класират за еврофиналите.