Десетте най-големи победи в историята на Висшата лига

Преди няколко дни Лестър постигна впечатляваща победа с 9:0 при гостуването си на Саутхамптън, като по този начин изравни рекорда на Манчестър Юнайтед за най-голям успех във Висшата лига. Това е повод да си припомним за най-големите победи в историята на Премиър Лийг.

10. Арсенал - Евертън 7:0 (2005)
Арсенал завърши впечатляващ сезон на "Хайбъри", като в последния си домакински мач разби Евертън със 7:0. "Карамелите” приключиха на четвърто място в крайното класиране. Шест различни играчи се разписаха: Робин ван Перси, Робер Пирес (2), Патрик Виейра, Еду, Денис Бергкамп и Матийо Фламини. "Артилеристите" останаха втори в първенството, на 12 точки зад Манчестър Юнайтед.

8-9. Нотингам - Манчестър Юнайтед 1:8 (1999)
Манчестър Юнайтед записа най-голямата си победа като гост във Висшата лига през февруари 1999 г. Дуайт Йорк откри резултата преди да са изминали две минути. На почивката резултатът бе 2:1 за "червените дяволи". Настоящият мениджър Оле Гунар Солскяер влезе в игра в 72-ата минута и в последните десет минути се разписа четири пъти. Нотингам Форест изпада в края на този сезон и не се е връщал в елита от тогава, а тимът на Алекс Фъргюсън стигна до най-великият сезон в историята на английския футбол.

8-9. Мидълзбро - Манчестър Сити 8:1 (2008)
Когато Свен-Горан Ериксон изведе тима на "Ривърсайд" за последния ден от сезона, неговото бъдеще вече бе решено след трагични резултати на Сити след Коледа. "Гражданите" бяха трети през ноември преди нещата да тръгнат в друга посока. Така се стигна и до унижението накрая. Алфонсо Алвеш регистрира хеттрик, Стюърт Даунинг се разписа два пъти, а Адам Джонсън, Фабио Рочембак и Жереми Алиадиер вкараха по веднъж. Манчестър Сити завърши девети в крайното класиране.

4-7. Челси - Уигън 8:0 (2010)
Победа на Челси в последния кръг щеше да им гарантира първа титла от 2006 г. Лондончани не оставиха съмнения в крайния резултат. Дидие Дрогба отбеляза хеттрик, а Никола Анелка (2), Ашли Коул, Саломон Калу и Франк Лампард отбелязаха другите голове. Уигън завърши сезона с голова разлика -42, а това не бе най-тежката им загуба през сезона. Воденият от Карло Анчелоти Челси пък стана първият отбор в Англия, който бележи седем или повече гола на четири пъти в рамките на едно първенство. Освен това "сините" станаха първите със 100 попадения за един сезон, след като завършиха с 103.

4-7. Манчестър Сити - Уотфорд 8:0 (2019)
Началото на мача бе повече от впечатляващо. Давид Силва откри резултата след 52 секунди, а след 18 минути игра Сити водеше с 5:0 след попадения на Серхио Агуеро, Риад Марез, Бернардо Силва и Николас Отаменди. За щастие на Уотфорд имаше почивка, но три минути след нея отново получиха гол. След час игра Бернардо Силва оформи своя хеттрик. Кевин Де Бройне сложи черешката на тортата с великолепна индивидуална акция.

4-7. Челси - Астън Вила 8:0 (2012)
Астън Вила, воден от Пол Ламбърт, допусна най-голямата си загуба във Висшата лига през декември на "Стамфорд Бридж", а резултатът можеше и да е по-голям, ако Лукас Пиазон не пропусна дузпа минута преди края. След победа с 3:1 като гост на Ливърпул седмица по-рано, Вила пристигна в Лондон със самочувствие, което бързо бе разпиляно. Фернандо Торес откри резултата в третата минута, а Давид Луис и Бранислав Иванович добавиха по един гол преди почивката. Франк Лампард, Рамирес (2), Оскар и Еден Азар бяха голмайсторите през второто полувреме.

Това беше първият и засега единствен път, в който седем футболисти от един отбор се разписват в мач от Висшата лига. Резултатът бе най-голямата победа на Рафаел Бенитес в английския футбол.

4-7. Нюкасъл - Шефилд Уензди 8:0 (1999)
Рууд Гулит подаде оставка, след като Нюкасъл загуби четири от първите си пет мача за сезона, като отстъпи мястото си на Боби Робсън през септември. "Свраките" загубиха още два мача преди този двубой, но направиха дебюта на Робсън на "Сейнт Джеймсис Парк" незабравим. Пет гола на Алън Шиърър (две дузпи), както и попадения на Аарън Хюз, Кийрън Дайър и Гари Спийд помогнаха на тима да обърне сезона, като в крайна сметка отборът завърши 11-ти.

3. Тотнъм - Уигън 9:1 (2009)
Тотнъм завърши четвърти през сезон 2009/2010, което означаваше класиране за Шампионската лига за първи път от 1962 г. Лондончани оставиха и друг спомен в паметта на феновете. "Шпорите" водеха само с 1:0 на почивката срещу Уигън. 42 минути изминаха между гола на Питър Крауч в деветата минута и първия от петте гола на Джермейн Дефоу. Аарън Ленън, Дейвид Бентли и Нико Кранчар също се разписаха за паметната победа. За трети път в историята на Висшата лига един футболист отбеляза пет гола в един мач.

1-2. Манчестър Юнайтед - Ипсуич 9:0 (1995)
Почти бе забравено, че по-рано през сезона Ипсуич победа Ман Юнайтед с 3:2, като това бе една то седемте им победи в кампания, в която завършиха на последно място и изпаднаха. В този мач головете бяха равномерно разпределени. Анди Коул отбеляза пет попадения, Марк Хюз две, а Рой Кийн и Пол Инс бяха другите голмайстори. Това бе най-голямата победа на "червените дяволи" в Англия от 103 години.

1-2. Саутхамптън - Лестър 0:9 (2019)
Лестър по невероятен начин почете паметта на бившия си президент Вичай Шриваданапраба. Бен Чилуел откри резултата в десетата минута, а това бе последвано от червен картон на Райън Бертранд. Юри Тилеманс и Айосе Перес, който завърши с хеттрик, се разписаха до 19-ата минута. Джеймс Мадисън вкара от фаул, а Джейми Варви също стигна до хеттрик.