Грубияните от Базел излъгаха Хетафе (видео)

Базел е новият водач в група "С" на Лига Европа. Швейцарският тим постигна победа с 1:0 като гост на Хетафе и измести отбора от мадридското предградие от върха в класирането. Гола вкара Фабиан Фрай в 18-ата минута след груба грешка на Джене. Гостите играха изключително грубо и получиха 8 жълти и един червен картон. Хетафе имаше числено предимство в последния четвърт час, но не съумя поне да изравни.

Съперниците не се бяха срещали никога преди, но в скромната си история в евротурнирите Хетафе е отпадал от Йънг Бойс през сезон 2010/11. Базел пък не може да се похвали с добър баланс срещу испански тимове - 2 победи 5 равенства и цели 11 загуби пред днешния мач. Нещо повече - при последните си три визити в Испания швейцарският гранд беше инкасирал внушителните 15 гола.

Старши треньорът на Хетафе Пепе Бордалас заложи на дуото Хорхе Молина и Анхел Родригес в атака, подкрепяни по фланговете от Кенеди и Франсиско Портийо. Двойка вътрешни халфове бяха Файсал Фажир и Неманя Максимович.

На вратата на домакините застана Леандро Чичисола, а карето в отбрана оформиха Алан Ниом, Раул Гарсия, Бруно Гонсалес и Джене.

Кемал Адеми, беше единственият чист нападател в стартовия състав на Базел. Зад него действаха Валентин Щокер, Лука Зуфи и Кевин Буа, а с по-дефанзивни функции в халфовата линия бяха натоварени Таулант Джака и Фабиан Фрай.

Наставникът на гостите Марсел Колер остави на пейката Блас Риверос, Афимико Пулулу, Едон Жегрова и Йозеф Пукай.

Срещата на "Колисеум Алфонсо Перес" започна равностойно и без опасни атаки към двете врати. В 10-ата минута швейцарската защита сбърка, но Анхел Родригес стреля в гредата. Гостите отговориха с удар на Адеми, а след четвърт час игра Бруно Гонсалес се контузи и вместо него влезе Леандро Кабрера.

Проблемите за домакините станаха по-сериозни в 18-ата минута. Джене се подхлъзна и Раул Петрета открадна топката, напредна и подаде на свободния Фрай, а той хладнокръвно откри резултата.

Футболистите на Хетафе реагираха като ужилени и обградиха вратата на гостите. След центриране от лявото крило Анхел Родригес засече с глава, но топката мина на сантиметри от целта. Не след дълго нападателят на домакините отново излезе на стрелкова позиция, но Джордже Николич изби с крак.

Кенеди също пропусна положение за испанския тим, който изцяло доминираше. След 30-ата минута играчите на Базел започнаха с грубостите и не спряха до самия край на двубоя.

Хетафе вдигна темпото в началото на втората част, но все нещо не достигаше на момчетата на Бордалас, за да стигнат до изравнително попадение. Марк Кукурея и Джейсън трябваше да внесат свежест в атаките на домакините, но те завършваха или с центрирания, или с неточни далечни удари.

В 65-ата минута гостите имаха 8 жълти картона, а в 74-ата най-после получиха и червен. Изгоненият беше Кевин Буа, но това с нищо не промени картината на терена, защото швейцарците продължаваха да са все така прибрани около наказателното си поле и да не дават много шансове на Хетафе.

В 88-ата минута топката се озова в мрежата на Базел, но голът правилно беше отменен заради засада. Реферът Жером Брисар даде само 3 добавени минути, въпреки многото спирания на играта. Хетафе не направи нищо, а гостите имаха право на още две смени, които им помогнаха да забавят времето и да си гарантират победата.

Испанският тим ще има възможност вземе реванш на 7 ноември, когато ще гостува в Швейцария.