Норвегия спечели щафетата за жени! Марте Олсбу Рьозеланд с четвърта титла в Антхолц

Норвегия защити титлата си в щафетата на 4 по 6 км за жени от световното първенство по биатлон в италианския зимен център Антхолц.

Тимът в състав Синоеве Солемдал, Ингрид Ландмарк Тандреволд, Тирил Екхоф и Марте Олсбу Рьозеланд финишира за 1:07:05.7 час, след като състезателките направиха една наказателна обиколка и използваха 9 допълнителни патрона.

За Рьозеланд това е четвърта титла и общо шести медал от световния шампионат. Тя има златни медали в спринта, щафетата жени, смесената щафета и индивидуалната смесена щафета, както и бронзови отличия в преследването и индивидуалната дисциплина на 15 км. Рьозеланд е фаворитка и в масовия старт утре, с който се закрива световния шампионат.

Норвежките бяха едва девети след третия пост, в който Екхоф въртя наказателен рунд, но на последния пост Рьозеланд беше невероятна, повали всичките мишени и изведе съотборничките си до златните медали.

На втора и трета позиция завършиха съответно Германия и Украйна.

Тимът на Германия беше едва 19-и след първия пост, но накрая Денизе Херман финишира втора на 10.7 секунди от Норвегия. Германките използваха девет допълнителни патрона и не направиха наказателна обиколка.

Украйна завърши на трето място на 18.4 секунди с осем допълнителни патрона и без наказателна обиколка.
Олимпийската шампионка Хана Йоберг въртя наказателна обиколка на последната си стрелба, а Швеция остана на петата позиция след тима на Чехия.

Провал претърпяха щафетите на Италия и Франция. Италианките завършиха едва на десето място, а французойките са 14-и.

Отборът на България в състав Мария Здравкова, Дафинка Коева, Милена Тодорова и Даниела Кадева се класира на 20-о място от 23 тима, след като беше затворен с обиколка и Кадева не потегли по последния пост. Преди това българките бяха използвали 9 допълнителни патрона.

По-късно днес е щафетата на 4 по 7.5 км за мъже.