Ливърпул с нова крачка към титлата (видео)

Ливърпул продължи похода си към първа титла от 30 години. Мърсисайдци победиха Саутхамптън с 4:0 на "Анфийлд", въпреки че гостите изиграха доста добър мач. Тимът на Юрген Клоп се развихри след почивката, когато Окслейд-Чембърлейн откри резултата, Хендерсън удвои, а Мохамед Салах се разписа на два пъти. "Светците" създадоха доста положения, като спокойно можеха да поведат през първата част. Те обаче не се възползваха от нито една ситуация, като Дани Ингс пропусна няколко възможности.

Саутхамптън се опита да играе като равен с равен с лидера в първенството и в големи периоди успя да го направи, но не бе ефективен в завършващата фаза и бе наказан. Мърсисайдци показаха колебания в дефанзивен план, но в края празнуваха поредната убедителна победа.

След този успех Ливърпул има преднина от 22 точки на върха на класирането пред втория Манчестър Сити, който утре гостува на Тотнъм. Днес тимът на Клоп записа 20-а поредна победа в първенството на "Анфийлд".

В играта на мърсисайдци нямаше много ритъм в началото на мача, а гостите се опитаха да пресират дълбока съперника. "Светците" изглеждаха опасни в атака, въпреки че не създадоха реални положения. В десетата минута съдията подмина връщане на Робинсън към Алисон, при което вратарят хвана топката с ръце.

Постепенно Ливърпул започна да играе малко по-огранизирано и в 21-ата минута Салах можеше да открие резултата. Египтянинът овладя топката и стреля, но топката мина покрай вратата. Той обаче игра с ръка при спирането и разглеждане с ВАР най-вероятно щеше да отмени попадението, ако беше вкарал. Малко по-късно Саутхамптън стигна до най-добрата си възможност. Бившият играч на мърсисайдци Дани Ингс получи топката в наказателното поле и се опита да намери съотборник, но Ван Дайк се намеси.

След половин час игра Макарти трябваше да се намесва, след като удар на Окслейд-Чембърлейн се отклони в Дженепо и топката застрашително се насочи към мрежата. Малко по-късно фантастично подаване на Салах изведе Ван Дайк в наказателното поле. Холандецът опита да вкара с пета, но Макарти бе скъсил ъгъла и успя да спаси. Последва центриране на Хендерсън, след което Фирмино бе избутан пред наказателното поле. Ситуацията бе разгледана с ВАР, но решението бе, че дузпа няма.

Саутхамптън играеше отлично, като на няколко пъти застраши Алисон преди почивката. Дани Ингс се измъкна от защитата на домакините, направи два финта, но стреля в бранител на съперника. Секунди по-късно Шейн Лонг получи шанс да стреля, но ударът му бе много слаб и не затрудни вратаря на Ливърпул. "Светците" отправиха пет удара към вратата на мърсисайдци в последните пет минути на полувремето, но до гол не се стигна, като Ингс изпусна още едно положение. В този период отборът на Клоп изглеждаше напълно объркан и редеше грешка след грешка.

Второто полувреме започна при вихрено темпо. Ингс за пореден път създаваше проблеми на защитата на домакините. Той се измъкна и навлезе в наказателното поле, като опита да мине през двама бранители на съперника, като след съприкосновение с крака на Фабиньо падна. Нападателят имаше сериозни претенции за дузпа, но съдията бе категоричен, че такава няма. Секунди по-късно Ливърпул атакува, топката стигна до Окслейд-Чембърлейн и той с нисък удар откри резултата.

След попадението тимът на Юрген Клоп заигра малко по-организирано, като започна да има предимство. Темпото продължаваше да е високо, като и двата отбора използваха всяка възможност за атака. В 53-ата минута Фирмино изведе Салах зад защитата и египтянинът прати топката в мрежата, но попадението бе отменено поради засада. След час игра мърсисайдци стигнаха до второ попадение. Фирмино получи топката в наказателното поле, като имаше време да прецени ситуацията. Бразилецът отлично намери непрокрития Хендерсън и капитанът направи резултата 2:0.

Последва период, в който гостите стигнаха до поредните си ситуации пред Алисон, но отново ги пропуснаха. Ингс и Дженепо не успяха да се възползват. В 72-ата минута се стигна до трети гол за домакините и той вече пречупи съперника. Хендерсън изведе Салах сам срещу вратаря на гостите и египтянинът го преодоля. Фирмино пропусна да увеличи аванса на мърсисайдци, а Салах се разписа още веднъж в последната минута.

ЛИВЪРПУЛ - САУТХАМПТЪН 4:0
1:0 - Окслейд-Чембърлейн (47)
2:0 - Хендерсън (60)
3:0 - Салах (72)
4:0 - Салах (90)