Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Сърбия срази Нидерландия в Берлин (снимки)

Европейските шампиони от Сърбия записаха първа победа на европейската олимпийска квалификация в Берлин.

“Плавите”, които вчера загубиха първата си среща от Група В от Франция с 0:3, днес бяха безапелационни срещу Нидерландия и стигнаха до категоричен успех с 3:0 (25:18, 25:18, 25:17) в “Макс Шмелинг Хале” пред 937 зрители.

Така възпитаниците на Слободан Ковач запазиха реални шансове да се класирате на полуфинал. Следващият двубой на Сърбия е срещу България на 8 януари от 15,30 часа

Европейските шампиони от Сърбия започнаха много силно двубоя и бързо поведоха с 8:4. Разликата нарасна на 6 точки при 16:10. Без проблеми “плавите” спечелиха първата част с категоричното 25:18, след като Неманя Петрич бе 100% в атака и записа 5 точки (1 блок), а Урош Ковачевич добави още 5 точки.

През втората част волейболистите от Нидерландия започнаха по-добре, но Сърбия взе аванс от 2 точки при 8:6. Постепенно Александър Атанасийевич, Неманя Петрич и съотборниците им вдигнаха оборотите и поведоха с 5 точки при 21:16. Възпитаниците на Слободан Ковач затвориха лесно и втората част с категоричното 25:18. Неманя Петрич продължи да е убийствено ефективен в атака и добави нови 5 точки през тази част и запази 73% ефективност в атака. Александър Атанасийевич записа за 2 гейма 8 точки (80% ефективност в атака). Силната игра на Тийс Тер Хорст, който записа до момента 12 точки (2 аса, 1 блок, 75% ефективност в атака) не бе достатъчна за домакините, за да спечелят втората част.

Волейболистите на Нидерландия стартираха устремно третия гейм и поведоха бързо с 3:1 и 6:3. Сърбия изравни при 6:6 след ас на Неманя Петрич. Единична блокада на Николай Йовович даде аванс на “репрезентацията” от 3 точки при 9:6. Мощна така на Александър Атанасийевич и Сърбия вече поведе с цели 5 точки при 11:6. Разликата се запази и при 16:11. “Плавите” стигнаха до мачбол при 24:16. Победната точка в мача реализира влезлият като резерва диагонал Дражен Лубурич.

Най-резултатен за европейските шампиони стана Неманя Петрич с 15 точки (2 аса, 2 блока, 79% ефективност в атака, 18% перфектно и 29% позитивно посрещане).

Урош Ковачевич добави още 13 точки (3 блока, 45% ефективност в атака, 14% перфектно и 36% позитивно посрещане).

За Нидерландия най-резултатен стана Тийс Тер Хорст с 12 точки (2 аса, 1 блок, 56% ефективност в атака, 25%перфектно и 38% позитивно посрещане). Звездата Нимир Абдел-Азиз запаса едва 7 точки (37% ефективност в атака).

НИДЕРЛАНДИЯ - СЪРБИЯ 0:3 (18:25, 18:25, 17:25)