Когато Толдо вкара странен гол на Ювентус и Колина с охота посочи центъра (видео)

19 октомври 2002 година. Дербито на Италия. Интер срещу Ювентус на "Джузепе Меаца", 6-и кръг на Серия "А". Пълен и незабравим хаос в последните минути бележи едно от незабравимите дербита на тези два европейски колоса.

Предистория

Предходният сезон 2001/02 е един от най-болезнените в историята на Интер, защото "нерадзурите" губят титлата в последния кръг след 2:4 от Лацио на "Олимпико" и от първи стават трети в крайното класиране с две точки изоставане от шампиона. А шампионът е най-големият дразнител - Ювентус. И това е преди "Калчополи", така че няма последващ лек за черно-сините мъки.

Интер - Юве на 19 октомври 2002-ра е в програмата на шестия кръг, като "нерадзурите" са с пет поредни победи, а "старата госпожа" е записала две неочаквани домакински равенства с Парма (2:2) и миньончето Комо (1:1).

Дербито на Италия

Интер с Виери, Креспо, Рекоба, Ди Биаджо, Санети, Канаваро и Матераци се изправя срещу Юве със Салас, Дел Пиеро, Недвед, Давидс, Каморанези, Тюрам, Ферара и Буфон. Легенда до легенда, легенда срещу легенда. Интер няма победа над Юве от 98-ма, докато по-предходният (2000/01) сезон е донесъл успех на "бинаконерите" с 3:1 в Торино.
Първото полувреме не предлага кой знае какво, второто полувреме е истинският екшън. Креспо изпуска с глава напълно непокрит фронтално срещу вратата от няколко метра. Феновете се чудят как поне не уцели рамката. На другия фронт Франческо Толдо прави две магически спасявания и лишава Дел Пиеро и Салас от сигурни голове.

След това Виери е изведен сам срещу Буфон, но не успява да го преодолее, Креспо цели гредата, а Рекоба праща топката покрай страничния стълб - секунди на лудост пред "бяло-черната" врата.

В 86-ата минута Франческо Коко "фаулира" Мауро Каморанези в наказателното поле и Пиерлуиджи Колина отсъжда дузпа. Съдията ползва целия си авторитет, за да потуши бунта на "нерадзурите", а повторенията не успяват да убедят, че има съществен контакт между футболистите. Може би има и просто натурализираният аржентинец е извлякъл максимума от ситуацията, за да спечели 11-метров наказателен удар. Може би дузпа няма и без ВАР Колина няма как да вземе по-добро решение. Или пък е взел правилното, въпреки цялото напрежение, предвид епилога на сблъсъка и шума на враждебната 80-хилядна публика.

Дел Пиеро е безпощаден от бялата точка и Ювентус е на 4-5 минути от ценен успех.

В 93-ата минута отчаяните "нерадзури" стигат до корнер и това е последният шанс. Всички са в наказателното поле на Буфон, дори колегата му Толдо. Рекоба центрира, получава се меле и някак си топката попада в мрежата на гостите.

Колина с охота посочва центъра - 1:1! Играчите на Ювентус са бесни, защото претендират за фаул срещу Буфон. "Нерадзурите" пък прегръщат Толдо, защото той е инициирал скъпоценното избавление.

1:1 с гол на Толдо! Или Виери? На екраните изписват Виери, нищо че той тъкмо е повалил на земята Буфон и няма отношение към насочването на топката, но може би тя го докосва. Само че Толдо я е пратил в посока на опразнената врата и с право празнува като голмайстор.

Ювентус са бесни, защото Буфон се сблъска с Виери, а и с Матераци, а и в цялото меле дори не се видя кой вкара гола. А Колина нямаше намерение да отстъпва, той сякаш бе доволен, че няма да реши изхода на дербито със спорната дузпа само няколко минутки по-рано...

Равносметката

Ювентус става шампион през този сезон, Интер остава на трета позиция, но пък играе исторически полуфинал в Шампионска лига срещу Милан, където отпада с прословутия "гол на чужд терен" на собствения си стадион... "Старата госпожа" губи с дузпи в единствения засега италиански финал на най-престижния европейски клубен турнир.

Но дербито на "Меаца" ще се помни винаги със спорната дузпа и изравнителния гол на Толдо, както и вътрешното облекчение на Колина.