На този ден преди 24 години Алекс Фъргюсън накара играчите на Манчестър Юнайтед да... (видео+снимки)

На днешния ден преди 24 години се случва един от големите куриози в историята на английската Висша лига. На 13 април 1996 година Манчестър Юнайтед гостува на Саутхамптън и след края на първото полувреме резултат на The Dell е 3:0 за "светците". Кенет Монку (11), Нийл Шипърли (23) и Матю Ле Тисие (43) изпращат "червените дяволи" на сър Алек Фъргюсън в нокдаун и шотландският мениджър на Манчестър Юнайтед няма как да е бил доволен от този развой на срещата. Фърги кара футболистите си да сменят сивите си екипи и да излязат през второто полувреме в синьо-бяло - нещо наистина необичайно, когато става дума за мач на такова високо ниво.

"Той (Фъргюсън) мразеше този екип", казва легендарният десен бек на "червените дяволи" Гари Невил, цитиран от

SportBible

.

"Сваляйте този екип, сменяме го", били първите думи на бесния Фъргюсън към играчите му на почивката, пък разказва за Guardian друг бивш играч на Юнайтед - халфът Лий Шарп.

Двубоят завършва с победа за Саутхамптън с 3:1, след като Райън Гигс отбелязва почетния гол за гостите минута преди края. Самият Фъргюсън пък обяснява след края на срещата, че е наредил на играчите си да се преоблекат, тъй като не са можели да разпознават достатъчно добре съотборниците си на терена.

Само два дни по-късно злощастният сив екип е изваден от употреба. Случайно или не, Юнайтед записва едно равенство и 4 загуби в петте (или може би е по-правилно да се каже четири и половина) си мача с него. След като се отървават от този екип, момчетата на сър Алекс печелят последните си две срещи от първенството и стават шампиони, печелийки "дуела" за титлата с Нюкасъл.