Доротея Вирер спечели "дуела" с Екхоф за Световната купа

Доротея Вирер (Италия) спечели за втора поредна година Големия кристален глобус в Световната купа по биатлон за жени, след като се пребори с основната конкурентка за трофея Тирил Екхоф (Норвегия) в последното състезание за сезона. Италианката финишира 11-а в преследването на 10 километра в Контиолахти, а Екхоф завърши десета.

Норвежката започна по-добре старта във Финландия, който премина без българско участие, но допусна три грешки в последната стрелба и финишира едва на десето място. Така тя събра 786 точки, а Вирер завърши с шест десети от секундата зад нея и спечели световната купа със 793.
"Бях почти сигурна, че няма да се справя. Изоставах с много, но нещата се промениха бързо и това ми помогна. Вчера направих най-слабото си състезание, но треньорите ми казаха да се боря и да дам всичко от себе си в последния старт за сезона", каза Вирер за "Евроспорт".

Състезанието в Контиолахти беше спечелено от Жулия Симон, която направи две грешки и бе с 57.2 секунди по-бърза от Екхоф на финала. Втора остана Селина Гаспарин (Швейцария) с четири грешки и 17.3 секунди изоставане, а трета финишира Лиза Витоци (Италия), също с четири пропуска в стрелбата и 20.9 секунди пасив от победителката.

Днешното състезание бе и последно за Кайса Макарайнен (Финландия), която завърши кариерата си с 27 победи за Световната купа. Тя бе четвърта в днешното преследване.