Реал Мадрид излъга Барса и превзе върха (видео + галерия)

Отборът на Реал Мадрид надигра с 2:0 гостуващия Барселона в "горещ" сблъсък от 26-ия кръг на Ла Лига. Винисиус Жуниор (71) и Мариано Диас (90) реализираха за “белите”. Каталунците изпуснаха няколко много добри голови положения преди почивката. През втората част "лос меренгес" упражняваха по-успешно висока преса. С успеха Реал Мадрид дръпна с една точка пред Барселона в спора за титлата.

Зинедин Зидан заложи на Карим Бензема и Винисиус Жуниор в предни позиции, подкрепяни от Иско. Лука Модрич седна на пейката. Марсело пък измести Ферлан Менди.
Кике Сетиен пусна Артуро Видал като трети нападател в близост до Лионел Меси и Антоан Гризман, лишавайки се от Ансу Фати. Възстановените Жерард Пике и Жорди Алба се появиха в стартовите 11.
Срещата започна с по-агресивна игра на домакините. Те направиха няколко по-остри атаки отляво, а до шестата минута вече бяха изпълнили три корнера. Още в десетата минута съдията Матеу Лаос извади жълт картон на Винисиус Жуниор, който фаулира напредващия Нелсон Семедо. В 14-ата високата преса на “лос меренгес” им донесе отнемане на топката. Серхио Бускетс беше притиснат и сбърка. Получи се остро центриране, което обаче не завърши с удар към вратата.
В 17-ата минута Антоан Гризман направи двойно подаване с Френки де Йонг, но беше блокиран от Рафаел Варан в наказателното поле. В 21-вата мадридският тим разви скоростна контраатака - Иско насочи наляво за Марсело, който не намери добро продължение. В рамките на същата минута се откри чудесна възможност за каталунците. Лионел Меси подаде наляво за Жорди Алба, който върна на точката на дузпата за непокрития Гризман, който от чудесна позиция шутира над гредата, а не беше притиснат от защитник.
След агресивното началото на домакините последваха по-прибрани действия от страна на Реал. Каталунците овладяха топката и по-често разиграваха. В 26-ата миута Феде Валверде се включи отдясно и центрира остро - Бензема закъсня с атаката към кълбото. В 30-ата Артуро Видал подаде с пета към Гризман, който изчака за пас към Меси. Лео шутира в рамките на вратата, но безопасно за вратаря Тибо Куртоа.
В 33-ата домакините бяха оставили огромно пространство зад себе си, подценявайки пробивността на Артур. Гризман изведе Артур, който се пребори с рамо и напредна до наказателното поле, но Куртоа излезе правилно и успя да отклони с крак и да предотврати най-голямата опасност до момента. В 38-ата Серхио Бускетс "хвърли" майсторско високо подаване към включилия се Лео Меси. Аржентинецът овладя, беше притиснат от Варан, но успя да стреля - Куртоа боксира.
В 41-вата Винисиус се включи на скорост по левия фланг, имаше отлични опции за голово подаване, но сгреши с паса. Като цяло гостите от "Камп Ноу" създадоха по-добрите голови ситуации. "Белите" често вкарваха острота в действията си, особено вляво, но най-често Винисиус грешеше при продължението на нападението.
В 56-ата минута Иско завъртя топката по превъзходен начин. Насочи я към далечния горен ъгъл - много близо до сглобката, но Марк-Андре тер Стеген реагира и успя да избие, като и напречната греда му помогна. В 61-вата Иско беше оставен да стреля с глава, Тер Стеген успя да протегна ръка, но именно доброто заставане на Жерард Пике запази резултата. Защитникът избие от самата голлиния. В 63-ата Дани Карвахал центрира към Бензема, който шутира от въздуха - над вратата.
В 69-ата минута Сетиен извади Видал и пусна новата придобивка Мартин Брайтуайт. Секунди се появяването си на терена датският нападател имаше голова възможност. Той изскочи срещу Куртоа, но защитник се намеси след вратаря.
В 71-вата домакините откриха резултата след грешно разпределяне в защитата на гостите. Брайтуайт не се ориентира да покрие Винисиус, остави бразилеца сам в наказателното поле и това беше наказано. Винисиус стреля, Пике отклони топката и това заблуди Тер Стеген - 1:0. В 79-ата Зинедин Зидан извади Иско и пусна Лука Модрич. Две минути по-късно Сетиен пусна Ансу Фати и Иван Ракитич.
В 83-ата Меси центрира към Пике, който се освободи от пазач, но стреля неточно с глава. До края на срещата "блаугранас" не успяха да стигнат до голова ситуация. В 90-ата минута резервата Мариано Диас вкара за крайното 2:0 след удар от малък ъгъл.