Три титли и общо осем отличия за България от турнир по скокове на батут Чехия

Българските състезатели спечелиха 8 медала (3 златни, 4 сребърни и 1 бронзов) от 51-я международен турнир "Купа на приятелството" по скокове на батут в чешкия град Яблонец на Ниса.

Най-добрата българска състезателка на батут индивидуално Христина Пенева се класира на осмо място в конкуренцията на 57 участнички. Националката получи за своето изпълнение оценка от 30.590 точки. Първа стана олимпийската участничка от САЩ Джесика Стивънс с 54.600.

Христина Пенева изигра комбинацията си много добре на полуфинала и влезе с втора по-сила оценка от 52.890 на финала, но при последващото си изпълнение за отличията възпитаничката на треньора Станислав Стоянов не успя да довърши комбинацията и прекрати на седмия елемент от общо десет задължителни, което й отреди осмото място на финала.

Златен медал при девойки 13-14 години спечели Преслава Пенчева, която получи най-високата оценка от 49.980 за своето изпълнение в конкуренцията на 45 участнички. Другата националка в същия финал Александра Вакарелска се класира на четвърто място с резултат 47.280.

При девойки 15-16 години Марияна Узунова взе сребро с 50.360 точки.

При 11-12-годишните Кристина Колева се окичи със сребро с 46.630, като бе изпреварена само от победителката Лени Ритхофер (Германия) с 47.080. В същата възраст дебютантката Делина Михайлова се нареди пета с 44.140.

Бронзов медал при юношите 11-12 години спечели Александър Рачев с 47.050.

Другият българин на финала, но при юноши 13-14 години Георги Георгиев се нареди на четвърта позиция с оценка 49.680. Светослав Георгиев допусна грешка, която го класира на осми място.

Още четири отличия в синхронните скокове спечелиха родните национали в Чехия. Тандемът при жените Христина Пенева/Катерина Кулешова се нареди на второ място с 46.090 точки. Шампионки станаха домакините от Чехия - Михаела Юричкова/Анета Хрудова с 46.170.

При мъжете синхрони Георги Бесарбовски и Калоян Петров заеха седмо място, след като влязоха с първи резултат на финала, но там допуснаха грешка и останаха без отличие.

При девойки 13-14 години Мирела Косева и Сияна Павлова взе златото с 44.270, а среброто остана за другия български синхрон Александра Вакарелска и Делина Михайлова с 43.390 точки.

Също златен медал при юноши 13-14 години в синхронните скокове спечелиха Георги Георгиев и Александър Рачев с 44.400.

В традиционния турнир по скокове на батут българската делегация беше представена от 20 спортисти, петима треньори – националния наставник Станислав Стоянов и личните треньори Мариана Макулова, Юлиан Георгиев, Димитър Димов и Ваня Бабкина. Съдия на турнира беше Милена Тачева, а ръководител на делегацията е председателят на Българска федерация скокове батут Стоян Димитров.