Адвокатът на Антъни Иванов поиска оставката на шефката на Антидопинговия център и подаде жалба срещу нея до Инспектората на ММС
Адвокатът на Антъни Иванов Георги Градев поиска оставката на изпълнителния директор на Антидопинговия център на България д-р Виолета Здравкова и подаде жалба срещу нея до Инспектората на Министерството на младежта и спорта.
Юристът поиска да бъде направена проверка на действията на д-р Здравкова от последните дни, в които тя и Градев си размениха няколко писма относно това кога точно изтича наказанието на плувеца и може или не може той да поднови тренировъчната си дейност.
Адвокатът на Антъни Иванов твърди, че наказаният плувец може да тренира от днес, Антидопинговият център го отряза
Според Градев д-р Заркова освен, че не притежава необходимите професионални и морални/етични качества, действа изключително предубедено и преднамерено спрямо Антъни Иванов по неизвестни за него причини.
“Вашата оставка е единственото правилно решение, което можете да вземете в тази ситуация!”, написа Градев в писмо до Заркова.
"Моето мнение е, че Антидопинговият център обслужва мафията в спорта като умишлено и целенасочено тероризира избрани спортисти като Антъни Иванов с неоснователни проверки и обвинения. Мисля, че там работят некомпетентни и злобни лелички, които не знаят английски език, нищо не разбират от спортно право и не познават практиката на Спортния арбитражен съд в Лозана.
Някой трябва да се заеме сериозно да разбута цялата кочина в спорта, който е завладян от апаратчици в пенсионна възраст без никаква експертиза и визия, които се самозаблуждават, че правят нещо добро за спорта. Например държавата харчи милиони за плуваните спортове и спортната стрелба, а те са тотален провал на Олимпийските игри.
Какво стана с обещаните два финала в плуването, г-н Аврамчев? Ще поемете ли лична отговорност за пълния провал в Париж и ще си подадете ли оставката?", написа Градев във Фейсбук.
Ето какви факти излага Георги Градев в жалбата си до Инспектората на ММС, в която подробно описва естеството на кореспонденцията между двете страни.
- На 10.10.2022 г. Дисциплинарната комисия на БОК постанови решение, с което наказа Антъни Иванов с лишаване от състезателни права за срок от 2 години, считано от 10.10.2022 г., като от този срок се приспадне срокът на временното спиране на състезателните му права 05.05.2022 г.-19.05.2022 г.
- На 26.06.2023 г. Спортният арбитражен съд (САС) в гр. Лозана, Швейцария, постанови решение, с което отхвърли жалбата на Антъни Иванов и потвърди решението на Дисциплинарната комисия на БОК на 10.10.2022 г. Мотивите на решението на САС ни бяха съобщени на 15.08.2023 г.
- Съгласно параграф 326 от решението на САС началната датата на лишаването от състезателни права на Антъни Иванов е датата на решението на Дисциплинарната
комисия на БОК (т.е. 10.10.2022 г.). Съгласно параграф 332 от решението на САС срокът на временното спиране на състезателните права на Антъни Иванов (05.05.2022 г.-19.05.2022 г.) трябва да се приспадне от 2-годишното му лишаване от състезателни права. В диспозитива на решението на САС се казва, че жалбата на Антъни Иванов срещу решението на Дисциплинарната комисия на БОК от 10.10.2022 г. е отхвърлена и решението на Дисциплинарната комисия на БОК от 10.10.2022 г. е потвърдено. Следователно 2-годишното наказание на Антъни Иванов, постановено с решението на Дисциплинарната комисия на БОК от 10.10.2022 г., ще изтече на 26.09.2024 г.;
- На 11.09.2023 г. УАДА поиска от САС интерпретация на решението, в частност, УАДА правилно отбеляза, че „в решението не се припомня изрично, че периодът след 20
октомври 2022 г., когато е постановено спирането, до постановяването на решението не следва да се отчита за целите на изчисляването на санкцията срещу спортиста“.
- На 28.09.2023 г. БОК също поиска от САС интерпретация на решението. БОК твърди следното: „Що се отнася до периода след 20 октомври 2022 г. (когато е удовлетворена молбата на жалбоподателя за спиране на изпълнението на обжалваното решение) до постановяването на решението (26 юни 2023 г. - диспозитивът и 15 август 2023 г. - мотивираната част (при условие че Федералният съд постанови впоследствие допълнителни спирания)), становището на БОК е, че той не следва да се определя като част от двугодишната санкция, тъй като през този период изпълнението на обжалваното решение е било спряно и по този начин спортистът е имал право да се състезава“
- На 06.11.2023 г. САС изпрати писмо до страните с приложено писмо от арбитъра от 05.11.2023 г. и коригирани стр. 6 и 87 от решението на САС;
- В писмото от арбитъра от 05.11.2023 г. се казва следното: „Що се отнася до втория елемент, считам, че периодът след 20 октомври 2022 г., когато е постановено спиране на обжалваното решение, до постановяването на постановителната част на решението (26 юни 2023 г.) не се зачита за целите на изчисляването на двугодишния период на недопускане до участие. Всяко друго тълкуване би било нелогично, доколкото би дало право на спортиста да зачете период, през който той е имал право да се състезава. Въпреки това отбелязвам, че този въпрос (т.е. дали периодът, през който обжалваното решение е било спряно, следва да се зачете/не следва да се зачете за целите на изчисляването на периода на лишаване от права) никога не е бил повдиган или обсъждан от страните по време на производството. Съответно си представям, че страните биха могли да изложат различни правни аргументи в единия и другия смисъл. С други думи, считам, че исканото тълкуване включва правен въпрос, който не е бил обсъждан от страните по време на производството и по който не е било поискано от мен да се произнеса“;
- На 25.07.2024 г. забелязах, че на сайта на АЦ е погрешно е отбелязано, че Антъни Иванов е наказан до 08.06.2025 г. по „решение на САС“. Затова изпратиш електронна поща до д-р Виолета Заркова – изп. директор на АЦ и поисках да коригира невярната информация във връзка с правото на Антъни Иванов да се завърне към тренировъчна дейност на 26.07.2024 г. на основание чл. 10.14.2 от Световния антидопингов кодекс и чл. 52, ал. 1 от Наредбата за антидопингова дейност.
- На 26.07.2024 г. д-р Заркова ми отговори по електронна поща, в което се твърди следното: „С настоящото Ви уведомявам, че Антидопинговият център няма основание да промени датата 08.06.2025г., до която и към момента, Антъни Иванов е наказан за нарушение на антидопинговите правила. Както правилно сте посочил, наказанието на спортиста е две години лишаване от права.
Периодите, в които по Ваше искане беше спряно изпълнението на решението на Дисциплинарната комисия към Българския олимпийски комитет, първоначално от Спортния арбитражен съд /САС/, а след това и от Федералния съд в Швейцария, не могат да бъдат зачетени като изтърпяване на санкция. Изложеното се потвърждава и от становището на арбитъра по делото пред САС, което сте приложил, и от естествения принцип за справедливост като основа в правото.
С оглед на изложеното, Антидопинговият център отново насърчава г-н Антъни Иванов да потърси квалифицирана правна помощ ...“
Силата на пресъдено нещо (res judicata) се разпростира върху всички факти, съществуващи към момента на постановяване на решението на САС, независимо дали те са били известни на страните, посочени от тях или счетени за доказателство от САС. Видно от писмото на арбитъра в САС, въпросът дали периодът, през който решението на Дисциплинарната комисия на БОК е било спряно, следва да се зачете или не следва да се зачете за целите на изчисляването на периода на лишаване на Антъни Иванов от състезателни права, никога не е бил повдиган или обсъждан от страните по време на производството пред САС. Следователно АЦ не може едностранно да изменя вече постановеното и влязло в сила решение на САС, което има силата на пресъдено нещо (res judicata), като увеличи периода на наложеното наказание на Антъни Иванов. Този въпрос е трябвало да бъде поставен пред арбитъра преди постановяване на решението. След като решението е влязло в сила, то следва да се изпълнява както е постановено, без изменение. Това е тълкуванието, представено от арбитъра в писмото му от 05.11.2023 г., което д-р Заркова или се прави, че не разбира, или и куца английският език, или е безкрайно некомпетентна за заеманата от нея длъжност, или и трите заедно.
Решението на САС потвърди решението на Дисциплинарната комисия на БОК, съгласно което Антъни Иванов е наказан с лишаване от състезателни права за срок от 2 години, считано от 10.10.2022 г., като от този срок се приспадне срокът на временното спиране на състезателните му права 05.05.2022 г.-19.05.2022 г. Следователно 2-годишното наказание на Антъни Иванов, постановено с решението на Дисциплинарната комисия на БОК от 10.10.2022 г., ще изтече на 26.09.2024 г.
Позицията на д-р Заркова представлява грубо нарушение на решението на САС, както и на чл. 10.14.2 от Световния антидопингов кодекс и чл. 52, ал. 1 от Наредбата за антидопингова дейност, съгласно които г-н Иванов има право да се завърне към тренировъчна дейност с клуб или друга организация от 26.07.2024 г. Заплахите, отправени от д-р Заркова към г-н Иванов са санкции, ако той се възползва от правото му по чл. 10.14.2 от Световния антидопингов кодекс и чл. 52, ал. 1 от Наредбата за антидопингова дейност, представляват грубо погазване на съществуващата нормативна уредба и злоупотреба със служебно положение, за което г-н Иванов ще заведе иск за непозволено увреждане срещу АЦ за стотици хиляди левове, за който държавата ще трябва да плаща после и Министерството на младежта и спорта ще бъде държано отговорно, че не е контролирало поведението на д-р Заркова.
Затова Ви моля да направите проверка на изнесеното тук и на поведението на д-р Виолета Заркова – изп. директор на АЦ, като:
1) укажете на д-р Заркова, че 2-годишното наказание на Антъни Иванов, постановено с решението на Дисциплинарната комисия на БОК от 10.10.2022 г. и потвърдено с решението на САС от 26.06.2023 г., изтича на 26.09.2024 г.;
2) разпоредите на д-р Заркова да спазва решението на САС и чл. 10.14.2 от Световния антидопингов кодекс и чл. 52, ал. 1 от Наредбата за антидопингова дейност като не пречи на Антъни Иванов да се завърне към организирана тренировъчна дейност с клуб или друга организация от 26.07.2024 г. и не повдига неоснователно обвинение срещу него в тази връзка;
3) разпоредите на д-р Заркова да се въздържа от бъдещи неетични подмятания като „Антидопинговият център отново насърчава г-н Антъни Иванов да потърси квалифицирана правна помощ“, които не й влизат в работата;