Кристиан Василев, който беше на ръба да се откаже от гребането, но отново ще бъде олимпиец

Като дете тренира плуване и футбол. Късно се ориентира към гребането, но именно то остава неговата страст и досега. Заболяване от COVID-19 едва не води до отказването му от спорта, но Кристиан Василев решава да продължи и през юли ще гребе на Олимпиадата в Париж.

През първите 500 метра от финала на скиф във втория кръг от Световната купа по гребане в Люцерн в неделя той се движеше трети, но в крайна сметка остана на пето място. Това обаче не може да помрачи настроението на Кристиан Василев, защото точно преди месец той изпълни основната си цел - спечели квота за Олимпиадата в Париж.

Кристиан Василев: Това беше последното ми състезание преди олимпиадата

На финала в неделя Василев остана на 13,7 секунди зад победителя от Симон Ван Дорп, следван от втория Оливер Цайдлер от Германия, третия Евгени Залати, гребящ под неутрален флаг, и четвъртия Свери Нилсен от Дания.

Кристиан Василев е 5-и на скиф на Световната купа в Люцерн

Много по-ценно за Василев беше второто място в квалификационната надпревара, която се проведе в края на април паралелно с Европейското първенство по гребане в Сегед, Унгария.

Победител тогава беше състезаващият се за Сърбия руснак Николай Пименов, който измина 2000-метровата дистанция за 7:33.32 минути. Българинът остана на 2.11 секунди от него, а трети беше белгиецът Тим Брис.

"Дойдох подготвен и единствената ми мисъл беше да спечеля. Знаех, че най-силният ми конкурент ще бъде Николай Пименов, но основната цел беше да съм в първите трима и да се класирам за Игрите в Париж", каза Василев след успеха.

Той стана вторият български гребец с квота за Олимпиадата в Париж след Десислава Ангелова. Летните игри във френската столица ще се проведат между 26 юли и 11 август.

Деси Ангелова: Чувствам се щастлива и спокойна! Спечелваното на олимпийска квота бе моя цел

Василев е роден в Пловдив през 1991 г. В детските си години тренира плуване и футбол. Насочва се към гребането впоследствие и затова има само една състезателна година при юношите. Все пак за този период успява да спечели два сребърни и един златен медал от държавния шампионат. Печели един златен медал при мъжете.

"След това участвах на Балканиада, но отпаднахме, защото лодката ни потъна. Беше за по-малък екипаж, имаше вълни и тя се напълни с вода. Беше малко комична ситуация", спомня си Василев в интервю за пловдивския сайт "Трафик нюз".

Най-големият му успех досега е бронзовият медал от Европейското първенство в Мюнхен, Германия, през 2022 г. Тогава българинът успява да се пребори за място на подиума с германеца Оливер Цайдлер, който гребе в домашния си канал.

"До последния момент вярвах, че мога, но не съм очаквал. Всичко се реши с един финален спринт и там доста се разместиха позициите. Беше доста интересна гонка. Щастлив съм и успях да победя фаворита на цялото състезание. Той беше и на собствени води на канала, на който тренира, което е още един плюс."

Успехът в Мюнхен е още по-ценен за него, защото идва след период от живота му, в който дори обмисля дали да се откаже от гребането. Това се случва, след като заболяване от COVID-19 проваля подготовката му за евентуално класиране на Олимпиадата в Токио, която се проведе през 2021 г. заради пандемията.

"На последната квалификация не успях да бъда в необходимата форма, за да се класирам за Олимпиадата. Нямаше и други състезания, защото отмениха Световното през този сезон. Остана ми една празна година, която рано свърши. Имах много време да мисля и се колебаех дали да продължа", разказва Василев, чието първо участие в олимпийски игри беше в Рио де Жанейро през 2016 г.

За него класирането за такъв форум е "мечтата на всеки един спортист и има защо". Надпреварите на гребния канал на Париж 2024, в които ще участват Василев и Ангелова, започват на 27 юли и ще завършат на 3 август.

www.svobodnaevropa.bg

Още от Водни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти