Норис за календара с 24 старта: Не е здравословен и устойчив
Пилотът на Макларън Ландо Норис е на мнението, че продължителността на календара във Формула 1 не е здравословна или устойчива за хората, които работят в спорта.
По думите на британския пилот спринтовият формат, който се използва в част от уикендите, утежнява допълнително натоварването върху механиците и инженерите, които трябва да работят много по-усилено. За Норис оптималният вариант би бил да се използва класическият формат с три тренировки, квалификация и състезание, за да се намали натоварването върху хората в и без това дългият сезон, който включва общо 24 състезателни уикенда.
Формула 1 обяви календара за сезон 2025, първото състезание ще е в Австралия
„Бих предпочел стария, оригиналния формат. С него израснах и винаги съм го харесвал най-много.„На мен ми харесва да усещам напрежението от старта на уикенда, така че ми харесва да имаме само една тренировка преди квалификацията. Това дава на отборите по-малко възможности да прецизират настройките на колите си, което пък води до разбъркване на класирането, вместо да гледаме стандартния ред. Така че от тази гледна точка той работи.„Но основната ми мисъл е свързана с механиците и инженерите. Не мисля, че е толкова зле за нас пилотите, честно. Не мисля, че е редно ние да се оплакваме. Става дума за стотиците механици и инженери, които са тук и пътуват толкова много. За тях не е нито здравословно, нито устойчиво.„Проблемът не е с нас пилотите, така че не би трябвало да ни питате. Хората трябва да помислят повече за останалата част от отборите. Мисля, че това е ограничаващият фактор, а не дали ние можем да сме в колата всеки ден, защото мисля, че можем, но приоритетът трябва да бъде да се помисли за хората“, обясни Норис след Гран При на Китай.
Норис: Изобщо не очаквах да сме толкова напред
Сходно мнение сподели и трикратният световен шампион Макс Верстапен, който каза, че обновеният спринтов формат е по-добър от предишния, но отчете, че изискаванията от него за по-високи.
Верстапен вече има победи на 26 различни писти
„Спринтовият формат е по-добър. Малко по-прост е, но да кажем, че е малко прекалено. Вече имаме 24 състезания на година, а шест от тях са със спринтове. Разбирам, продава се по-добре и сигурно има по-високи телевизионни рейтинги. Но има и повече стрес за механиците и всички, за да може всичко е както трябва постоянно. Така че ние го приемаме, трябва да се справим, но нека не си мислим, че имаме нужда от 12 такива, ще е твърде много за хората“, каза световният шампион.