"Тъмното" минало на кандидата за президент на УЕФА Разван Бурлеану
Казусът около евентуалния нов мандат на президента на УЕФА Александър Чеферин продължава да разделя силните фигури в европейския футбол, като дори медиите на Острова обявиха, че Разван Бурлeaну – президентът на Румънската футболна федерация (РФФ), като потенциален бъдещ президент на УЕФА с оглед на изборите през 2027 г. Както е известно, Чеферин управлява европейската футболна асоциация от 14 септември 2016 г. насам, заменяйки Мишел Платини след корупционния скандал, свързан с ФИФА и Сеп Блатер, разразил се през 2015 г. Словенецът изкара непълен първи мандат от три години, а от 2019-а до април 2023-а завърши своя втори, но всъщност първия си пълен мандат. На 5 април в Лисабон той беше преизбран единодушно отново, което означава, че ще остане начело до 2027 г. Предвид това, че първият му мандат е преходен, той има намерение да се кандидатира за трети последен, какъвто е максимумът на УЕФА. Англичанинът Дейвид Гил, вицепрезидент на ФИФА от квотата на четирите британски асоциации (Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия), обаче е против това решение на адвоката от Словения, като дори работи усърдно новият президент на УЕФА да бъде румънецът Бурлеану.
Бурлеану често е критикуван от медиите в собствената си родина за управлението на румънския футбол през последното десетилетие. Сред множеството публикации неяснотите, скандалите и слабостите изглеждат твърде много за футболна фигура, спрягана за най-важния футболен пост в Европа.
Кой обаче е съперникът на Чеферин за президентския пост в УЕФА?До 2014 г. Мирча Санду ръководеше РФФ, а скандалите, в които беше замесен, вече бяха добре известни и пренебрегвани. Той "царуваше" до 2014 г., когато беше "детрониран" от Разван Бурлеану, настоящия председател на РФФ.Кой е Разван Бурлеану и как стана президент на най-важната организация в румънския футбол? Роден на 1 юли 1984 г. в Бакъу, той е син на бившия първодивизионен футболист Жича Бурлеану. Опитвайки се да върви по стъпките на баща си, Разван Бурлеану се присъединява към младежкия център на ФКМ Бакъу на 7-годишна възраст. На 14 години е "прехвърлен" в съдийската школа, която завършва на 19 години. Учи в Националния колеж "Георге Врънчану" в Бакъу и във Факултета по политически науки към Националния университет по политически науки и публична администрация (SNSPA) в Букурещ.
Последователно работи в кметството на Бакъу, в румънския парламент - Правна комисия, в Постоянния избирателен орган и в президентската администрация - отдел за националните малцинства. През този период се появяват признаци на съмнение относно неговата личност: как 20-годишен младеж без никакъв професионален опит е назначен за съветник в кметството на Бакъу? И как е завършил колеж в Букурещ, докато е работил в Бакъу? Отговорът на тези въпроси за румънските медии изглежда повече от ясен: чрез връзки, като се присъединява към възходяща политическа партия. Това твърдение става очевидно след завършването на следването му, когато Бурлеану е прикрепен към Сената към Комисията по съдебни дела за назначения, дисциплина, имунитети и валидиране. Следващата стъпка е направена по време на изборите (декември 2008 г. - юли 2009 г.), когато той за първи път достига до Постоянния избирателен орган и става съветник в Департамента за националните малцинства.
Метеоритният му възход не свършва дотук. Компанията на Бурлеану, Lider Sport, има концесионни права за две игрища, предоставени от кметствата на Онещи и Плоещ. Според румънските медии тогава Бурлеану е лобирал от името на Румънската федерация по минифутбол (FMR), за да убеди кметствата да обявят тези земи на търг. След това той се е явил на двата търга със семейната си фирма. И в Онещи, и в Плоещ Lider Sport печели конкурса, след като наддава с минималната цена. Разван Бурлеану коментира припокриването на функциите му на президент на FMR и собственик на Lider Sport: "Не смятам, че мога да бъда в конфликт на интереси".
Бурлеану не оставя шанс на другите участници в търга. Той се включва в наддаването със своята компания Lider Sport, а успоредно с това в търга се включват и Асоциацията за минифутбол на окръг Бакъу (ръководена от баща му Георге Бурлеану) и компанията Impact Sports & Entertainment (собственост на брат му Козмин Стефан Бурлеану). Това са единствените три подадени оферти. И тримата предлагат минималната цена - 12 цента/месец/кв. м. Това означава годишен наем от 2160 леи (450 евро). За победител в търга е обявен Lider Sport, който сключва 25-годишен концесионен договор.
Представените по-горе примери очертават тревожна картина: млад политик, свързан с правителството, желаещ да се възползва лично от властта, получена от Траян Бъсеску - тогавашния президент. Следващият съмнителен момент е кампанията за председателското място на РФФ, в която участва Бурлеану (подкрепен от Бъсеску), а негови опоненти са Василе Аврам, Георге Чиворкян, Сорин Радукану, Марсел Пушкаш, Октавиан Попеску, Пол Зарна и Джика Попеску. Сред тях Василе Аврам е осъден на затвор за подкуп. Джика Попеску е арестуван ден преди изборите за участието си в "прехвърлителното досие", като по този начин фаворит за поста вече става Бурлеану.
Друг кандидат, Марсел Пушкаш, заявява: "Съвпаденията са твърде големи, за да не са свързани с Разван Бурлеану", като решава да се оттегли от изборите и да предложи гласовете си на Бурлеану. Досието на Октавиан Попеску бива отхвърлено от Федерацията, като по този начин той излиза от президентската надпревара, а Пол Зарна не може да се представи поради здравословни проблеми. Георге Чиворкян избира същия път като Пушкаш, като се отказва от получените гласове в замяна на поста генерален секретар на РФФ, но тази "сделка" не му помага. Въпреки че първоначално беше оправдан, Чиворчян заяви след осъждането си през 2016 г. (за съучастие в злоупотреба със служебно положение и фалшифициране): "Ако не бях генерален секретар на РФФ, нямаше да имам никакви проблеми. Вижте какво пише в присъдата - нямам право да заемам никаква държавна длъжност в продължение на две години! Виждате ли? Това не е случайно!", като по този начин е блокиран в опита си да стане президент на РФФ на следващите избори.
Съвпадение или не? Седемте опоненти се превръщат в петима, а двама от тях бяха спрени от съдебните органи, като бяха арестувани или осъдени. От останалите трима двама предпочетоха да сключат сделка с Разван Бурлеану, а Сорин Радукану беше единственият, който директно загуби изборите. Така Бурлеану става президент на РФФ. От този момент нататък той успява да контролира всички футболни структури в Румъния, като има правото да избира треньорите на отборите и да решава бъдещето на играчите.
През 2016 г. Бурлеану загуби дело срещу Думитру Михалаче, бивш служител на РФФ, уволнен без причина след десетилетия служба. Той получава съдебно решение, с което задължава Румънската футболна федерация да възстанови 378 054 леи, приблизително 83 000 евро, представляващи дължимите му права на заплата след уволнението му на 3 юли 2014 г.
През 2018 г., за да се подиграе на президента на Румънската футболна федерация, един журналист измисля героя "Чиурли-Бурли", което вбесява лидера на футболната централа. Вследствие на това Разван Бурляну съди Разван Боанчиш (от вестник "Национал"), като иска обезщетение от около 120 000 евро! Журналистът обаче печели делото. Също така през 2018 г. Бурлеану спечели друго дело за клевета, което заведе срещу бившия национал на страната Даниел Продан, който бе осъден да заплати на президента на РФФ 25 000 леи.
Отново през 2018 г. Бурлеану е разследван от Националната дирекция за борба с корупцията (DNA) заради дейността му в периода 2014 - 2018 г. През 2015-а Изпълнителният комитет на РФФ беше обявен за незаконен, което значително усложнява ситуацията. Беше разкрито тогава, че само 23 членове на РФФ все още имат право на глас в Общото събрание, тъй като останалите членове не са направили необходимите промени, за да се приведат в съответствие с Регистъра на сдруженията и фондациите в Румъния от 2001 г. насам. Този проблем започва от Мирча Санду, но според румънските медии съзнателно беше продължен от Разван Бурлеану, в резултат на което към настоящия момент все още съществуват само 23 от 82-та членове на РФФ, вписани в Регистъра на сдруженията и фондациите на Министерството на правосъдието, а положението на други шестима е неясно. Останалите са изчезнали окончателно, разпуснати са или са фалирали.
Част от най-големите медии в родината му го критикуват най-много, че следователно всички избори са били незаконни, а Бурлеану разчитал, че няма да бъде изправен пред съда, пренебрегвайки всякакви подобни проблеми - може би защото се доверявал на политическата подкрепа, която е демонстрирана през годините. По някакъв начин политикът, превърнал се в президент на РФФ, успява да разреши ситуацията.
Бурлеану бива обвинен, че е имал достъп до - и е получил - около 300 000 евро от европейски фондове за програма за интегриране на дискриминирани младежи. РФФ е получила и похарчила парите, но не е наела на работа 13 души, както е предвидено в договора, както се посочва в наказателната жалба в DNA. Министерството на развитието проверява това и докладва за нередности, а Бурлеану, опитвайки се да избяга, съди правителството, но губи делото в Трибунала в Букурещ. Правните проблеми за РФФ продължиха и през 2020 г., когато Дирекция за разследване на организираната престъпност и тероризма в Букурещ влезе във футболната централа, но Бурлеану излиза чист от тази ситуация, а вината пада върху предшественика му Мирча Санду.
Друг интересен момент по време на мандата на Бурлеану беше през 2017 г., когато той публикува брошура, в която се хвали, че между 2015 и 2017 г. броят на практикуващите футбол в Румъния се е увеличил с 271,6 %. По отношение на определени възрастови групи РФФ дори обяви увеличение от 1100% в някои случаи през тези две години. Статистическите данни нямаха конкретен източник, което предполагаше, че населението на Румъния се е увеличило с 2,5 милиона жители от 2015 до 2017 г. Впоследствие обаче е обявено, че има сериозна грешка и някои от децата са броени по няколко пъти, което носи сериозни подигравки на федерацията.
Най-постоянният проблем на румънския футбол е съдийството, като футболната общественост критикува Бурлеану, че не успява да се справи вече дълги години. Харчените на година над 350 000 евро за обучение на съдии не носят нужните резултати. Преди няколко години той бе обвинен от генералния секретар на Професионалната футболна лига в Румъния Джъстин Стефан, че нарочно не е искал да бъде вкаран VAR в румънското първенство още през 2019 година, когато федерацията обяви печалба над 1,83 милиона евро. "Тъй като предпочитам да работя с доказателства, прилагам доказателство, че РФФ е можела да получи достъп до средства от ФИФА за внедряване на VAR още през 2019 г. С други думи, РФФ не се е интересувала от VAR и вместо това е използвала парите от програмата FIFA Forward (става въпрос за милиони долари) за други проекти. Никой освен тях не знае за кои проекти става въпрос и как РФФ е разпределила достъпните средства. Това отношение показва, че подобряването на качеството на румънското съдийство не е било приоритет за РФФ", твърди тогава Джъстин Стефан.
Тези изказвания показват тогава сериозна вражда между Професионалната футболна лига и Румънската футболна федерация. Нещо повече, човекът с втория по важност пост в румънския футбол е Джино Йоргулеску, настоящият президент на Професионалната футболна лига. Интересно е, че в правилника на РФФ ясно се посочва, че и двете организации са политически неутрални, но и двамата президенти са имали преки контакти с румънски политици.
Предполага се, че РФФ представлява, подкрепя и защитава интересите на румънския футбол на национално ниво, но какво се случва, ако президентите на тези организации са част от проблема? Това е въпросът, който част от големите медии в Румъния не спират да задават вече няколко години. Сега Румъния се класира на Евро 2024 след осем години, но противниците на Бурлеану не спират да му напомнят, че не е изпълнил обещанието, което даде през 2014 година, когато обеща да издигне румънския национален отбор сред 10-те най-добри отбора в международен план, а с днешна дата клубните отбори са далеч от средното ниво на европейските клубни турнири.
Румънският футбол изглежда оплетен в мрежа от връзки, политическо влияние и лични интереси, като настоящият президент Разван Бурлеану, който не се радва на пълна подкрепа в своята родина предвид начина, по който стига до поста си, поставя под съмнение прозрачността, справедливостта и етичните стандарти в Румънската футболна федерация.
Информация за статията са използвани от различни водещи румънски медии:gsp.roprosport.rohttps://jurnalul.ro
https://www.libertatea.rohttps://www.playsport.rohttps://www-riseproject-ro.https://newsweek-rowww.news.ro