Пламен Юруков: Очакваме гости от над 20 държави на международния семинар по айкидо в София
Президентът на Българската федерация по айкидо Пламен Юруков очаква много сериозен интерес и представители от над 20 държави на предстоящия през уикенда в София международен семинар по айкидо.
Събитието ще премине под ръководството на японския сенсей Таканори Курибаяши (7 Дан), а сред гостите ще бъде и председателят на Международната федерация по айкидо Вилко Фрисман.
Вилко Фрисман: Нивото на айкидо в България е много високо
"През уикенда предстои един много голям семинар, в който очакваме да дойдат гости от поне от 20 държави, които да участват, с един от видните преподаватели по айкидо - със сенсей Курибаяши, който е 7-и дан - една от най-високите степени в света, с който ние имаме много добри приятелски отношения от повече от 33 години. Имаме много топла връзка, което може да се каже, че актив на цялото цялото българско айкидо и имаме много интензивна програма както на национално, така и на клубни нива за следващата 2024 година. Там ще имаме четири големи международни айкидо семинара, отделно вътрешни семинари, провеждане на изпити и отделни спортни лагери на самите клубове, както и на българска айкидо федерация. Имаме възможност да приемем все още да приема още доста хора, които да се занимават, които да практикуват, защото айкидо, освен че има кардио подготовка, при него има много професионално и развито разтягане в тялото, естествена сила на мускулите - това, което е модерно - тази калистеника, която е популярна в последните години, а в същото време и дихателни упражнения и медитация. Това, което сега се нарича и "майндфулнес", което помага изключително много и за физическото, и за психичното здраве на хората", коментира Юруков за БТА.
Президентът на Международната федерация по айкидо посети НСА
"Занимания с айкидо по естествен начин правят така, че хората не искам да навлизам в подробности как се получава това, но без антидепресанти, които са на 40 години тези лекарства и се използват, човек може да се предпази от тревожност, депресия и от по сериозни такива заболявания от модерните болести на нашето време, така че това е нещо много хубаво, не струва скъпо и просто трябва човек да си направи програмата за деня такава, че да отдели два часа за себе си", добави той.
Пламен Юруков изтъкна традициите на България в японското бойно изсуство и приноса за развитието и популяризирането на айкидо.
Легендарен айкидо майстор със семинар в София
"В България айкидо наистина има сериозна история и България е една от страните, която е една от първите членки на световната айкидо федерация. В началото на 90-е е от основателките на европейската айкидо федерация, така че нашето присъствие е отдавна, имаме голям опит и допринасяме много, най-вече когато споделяме нашия опит за администрирането на спорта и със сътрудничеството с министерството на спорта, чиято функция всъщност е администрирането на целия спорт в България", каза Юруков.
"Тук имаме един от изключително добрите спортни университети, какъвто е Национална спортна академия. Това е голям потенциал със събрано много академично знание, научно знание, не само такъв практически опит. Ние имаме единствената докторска програма в България и може да се получи диплома на академично ниво. Това е чист български принос и един много добър пример и пред европейската и световната федерация за това как една обществена организация, неправителствена, каквато трябва да бъде една спортна федерация, работи заедно със спортната академичната общност и в същото време с министерството на спорта и на общинско ниво с комисиите по спорт в отделните общини. Ние даваме съвети, помагаме им на останалите федерации в това нещо как да общуват, как да си развиват отношенията и винаги, когато е имало нужда от нещо, на нас са ни съдействали от министерството на спорта. Ние сме лицензирана федерация, която има и права, но има и своите задължения да развива инструктори, да разпространява и да привлича все повече и най-вече млади хора да се занимават с айкидо", допълни той.