Треньорката на Германия Камелия Дунавска: Българският отбор е много добре подготвен, желая им успех на Олимпийските игри

Българската треньорка Камелия Дунавска в момента е начело на националния ансамбъл на Германия, който спечели олимпийска квота за Игрите в Париж 2024 и се нареди на второ място отборно на шампионата на планетата във Валенсия.

Дунавска е една от най-известните български гимнастички в миналото заедно със сестра си Адриана. Тя се състезава в ансамбъл, с който печели две титли - от Европейското първенство в Хелзинки 1988 и от Световното първенство във Варна 1987. След края на кариерата си става треньорка по художествена гимнастика. Тя е водила националките на Гърция (2009-2012), ансамблите на България за девойки и на Турция. С Турция печели златен медал от Евро 2020. Консултант е на националния ансамбъл на САЩ, правила е композициите на Словакия, Португалия, Израел и други.

Германия се представя отлично на това Световно първенство, спечели сребърен медал в отборната надпревара, олимпийска квота за ансамбъла и четири златни медала на Дария Варфоломеев. Вашата оценка за представянето на момичетата? 

- Това е невероятен успех. Доволна съм. Доволна съм, защото за много краткото време, поне за работата с ансамбъла, трябваше да сменим една композиция, доста усилия и труд хвърлихме, но мисля, че няма невъзнаграден труд. За индивидуалното не мога да кажа, но това,  което виждам е, че индивидуалните гимнастички работят много и това е видно. В крайна сметка, който работи си личи.

България спечели отборната титла, след 30 години отново сме на върха. За съжаление, не се получиха нещата в многобоя при ансамблите.

- Съжалявам много. Мисля, че българският ансамбъл е много добре подготвен. Просто по някой път една секунда разсейване води до такива грешки, но като цяло е изключително подготвен. Желая им успех на Олимпиадата. Това, че не станаха този път световни шампиони .  .  . това е просто едно състезание. Не е дошъл края на света! Дай боже да са здрави и във всички случаи следващата година ще имат голям успех.  Искрено желая златен медал на олимпийските игри и при индивидуалното, и при ансамбъла за България.

Ансамбълът на България остана без медал в многобоя на Световното първенство

Германия също взе квота при ансамблите?

- В последния момент, но някак си се сдобихме с тази квота. Радвам се, че още сега го направихме. Иначе трябваше да работим под напрежение още шест-седем месеца. Това въобще не значи, че сега няма да работим. Напротив, за мен това е още по-голям ангажимент и още по-голяма отговорност.

Как се работи с германските гимнастички?

- Навсякъде, където съм пътувала и съм работила с чужденки, във всяка една страна си има специфични неща. Тяхна народопсихология, техните нрави и техните разбирания. Германките са относително, бих казала, дисциплинирани, просто защото като нация си го носят, но пък смея да твърдя, без да правят такива генерални заключения, но колкото е по-развита една страна, толкова по-леко искат да им се случат нещата. С мен няма да има им се получи. Мога да кажа, че могат повече. Доволна съм от лентите, защото ги изиграха с необходимия заряд и настроение. На обръчите бяха малко плахи, разклатени, може би, защото стартираха и с първи номер. Виждате колко беше динамично това Световно първенство, защото напрежението е огромно. Всички си мислим, че заслужаваме тая квота и затова според мен се получи доста динамично.

Типично в характера на големите треньори е да мислите в перспектива. За следващата година изненади ще има ли по отношение на съчетания?

- Мисля, че може да се очакват. Още не съм го обсъдила с колегите, защото трябва да се съгласува, но ако не съвсем нови, поне ще има доста промени в тези съчетания, защото има накъде да се върви.

Имате клуб, който носи вашето име в град Самоков. Липсва ли ви работата там?

Липсва ми. Всеки ден си говоря и си пиша с колегите. С нетърпение очаквам в понеделник да се прибера и сам там да ги видя.

Харесва ли ви да творите в този нов правилник?

Правилникът се развива в добрия смисъл на думата, но има какво да се желае още. Съдиите искат от нас като постановчици да видят определени неща, за да ги разпознаят. Ще ми се да имаме малко повече свобода. Силно се надявам за следващия олимпийски цикъл съдиите да помислят в тази насока - да следваме някакви правила, изисквания и критерии, по които да трупаме трудност, но да имаме малко повече свобода. Сега гледаме на различни композиции като характер и като динамика, но елементите са почти едни и същи и това е малко скучно. Ако имаме повече свобода, мисля, че повече ще се развихрим и ще измислим по-интересни неща.

Как ще коментирате оценката за артистичност?

- Там трябва да се работи много. Въпросът е, че няма ясни критерии, дори на съдиите им е трудно. Аз самата, когато правя една композиция, много добре виждам кога има контраст, кога има ефект, някой път е трудно да го изискаме да го обясня и на момичетата, а това трябва да бъде изцяло ясно видимо, за да може да се оценява и все пак смятам, с целия респект и уважение към съдиите, че и те имат какво да направят и да работят в тая насока.

След този медал в отборното какви са шансовете Германия да вземе отличие и от олимпийските игри?

- Смея да твърдя, че състезанията са много динамични напоследък. Смятам, че който бъде най-добре подготвен, понеже всички много работят, трябва да си вземе заслужено

Още от Гимнастика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти