Огромен графит на Марадона огря Буенос Айрес
Огромен графит на Диего Марадона бе открит в аржентинската столица Буенос Айрес. Той изобразява футболната легенда, облечен в националния екип на страната и стиснал в юмрук дясната си ръка.
Произведението на изкуството е високо 45 метра и широко 40 метра и е нарисувано върху едната страна на 14-етажна сграда в Буенос Айрес. Графитът е само един от многото начини, по които местните изразяват почитта си към Марадона преди Мондиал 2022, който ще е първото Световно първенство без легендарния аржентинец, починал на 25 ноември 2020-а.
Популярният артист Мартин Рон е автор на огромния графит, вдъхновен от фотография от 1990 година на тогавашния капитан на националния отбор на Аржентина – Диего Марадона след изпълнението на химните във финала на Световното първенство срещу ФРГ. Аржентина загуби с 0:1 двубоя.
„Това е снимка на Диего, когато той е близо до нова титла за Аржентина. Мисля, че тя изобразява какъв беше той. Извън футболиста той бе моторът, сърцето на отбора“, обясни Рон пред агенция АП.
„Липсата му ще се усети. Диего винаги бе звезда. На всички първенства той правеше нещо свое. За съжаление, сега няма да бъде в Катар“, добави Мартин Рон.
В края на миналата седмица Аржентинската футболна федерация получи оригиналната фланелка на Диего Марадона, която той носи на Мондиал 1986. Тя е подарък от бившия германски футболист Лотар Матеус, който разменя своята фланелка с тази на Марадона след финала, спечелен от Аржентина с 3:2 в Мексико Сити.
Диего Марадона участва на последното си Световно първенство през 1994 година, а срещата с Нигерия в груповата фаза бе финална за него. Той бе отстранен за 15 месеца от терените след победата с 2:1 заради положителен допинг тест.
Бившият аржентински футболист почина на 60-годишна възраст след претърпяна мозъчна операция.
„Липсва ни. Присъствието на Диего винаги е било много силно. Той бе нашият капитан, нашето всичко. Винаги сме били близки. Надявам се, че ще бъде нашата пътеводна светлина в Катар“, заяви членът на шампионския състав от 1986 година Карлос Тапия.