Иво Ангелов: Треньорите ни са се превърнали в счетоводители

Ще бъде жалко, ако не задържим Армен Назарян в България

15 май 2021 г. ще се помпи дълго от феновете на борбата в България. Тогава с любимия си спорт се раздели един от големите ни шампиони - Иво Ангелов. Тогава той се отказа официално и от националния тим. Той ще продължи да се бори в Бундеслигата, но основната му работа занапред ще е друга - в залата в родния Перник, с талантливите деца от града.

Ангелов е роден на 15 октомври 1984 г. През 2011 г. печели бронз на световното в Истанбул и сребърен от европейското първенство в Дортмунд. Знаменателна в кариерата му е 2013-а, когато взе европейската титла в Тбилиси и световната в Будапеща в кат. до 60 кг. Избран за най-добър борец в света през 2013 г. Става и Спортист №1 на България. През 2017 г. печели сребърен медал на ЕП в Нови Сад.

- Иво, коментарът ти за представянето на българските борци на олимпиадата в Токио?

- Дори самото участие в най-големия форум на планетата, е своеобразен успех за българските борци. Много големи имена в борбата, сред които олимпийски и световни шампиони не успяха да вземат визи.

- Какво попречи на мъжете да вземат отличие?

- Нашите просто нямаха ден. Тренирал съм с тези момчета и знам колко са трудолюбиви, колко усилия полагат, знам колко могат и заслужаваха повече. Бъдещето е пред тях.

- Може ли да откроиш проблемите в класическия стил? Президентът на федерацията Христо Маринов каза, че Управителният съвет ще бистри ситуацията?

- Армен Назарян и Бисер Георгиев са доказали се специалисти и биха могли да бъдат много полезни за националния отбор. Ще бъде жалко, ако не ги задържим в България. Има много способни и талантливи деца, както и общини и хора, които искат да помагат за развитието на борбата. Виждам, че нещата могат да се случват, стига да се промени мисленето.

- Къде виждаш основните резерви?

- Имам собствено мнение по въпроса и не искам да ангажирам никой с него. Проблемите възникват още на клубно ниво. Системата за финансиране и точкообразуване не работи добре. Треньорите са се превърнали в счетоводители.

Смятат колко точки ще донесе всеки  състезател,

вместо да се работи за високо спортно майсторство. Липсата на съдийско лоби, както и отсъствието на български представители в световната централа, се отразява негативно на резултатите ни.

- През май тази година се раздели с националния отбор и прекрати кариерата си по доста емоционален начин. Като връщаш лентата назад кои чувства преобладават?

- В момента съм със смесени чувства. Не ми хареса начинът, по който постъпиха с мен накрая. Не мисля, че човек отдал живота си на този спорт, на този отбор и на тази държава заслужава такова отношение, но не бих искал да влизам в подробности. От друга страна съм нетърпелив да мина от страната на треньорите и да мога да предам на поколенията своя опит. Гледам напред и съм обнадежден.

- Кои са битките, които ще помниш винаги?

- Един от първите ми спомени е от детските олимпийски игри в град Перник. Там малкият ми брат ме надви и плаках много. Първият ми медал от голямо състезание - от европейското за мъже във Варна през 2005 г., ми донесе голяма радост. Незабравими са срещите ми през 2013-а, когато спечелих световната и европейската титли. Няма да забравя и победата ми над Хамид Суриян (бел. ред. - олимпийски и шесткратен световен шампион, а в момента е вицепрезидент на иранската федерация по борба).

- Кои са хората по пътя, които няма да забравиш, от които получи най-ценните съвети?

- Няма да изреждам имена, но има много стойностни личности около мен. Страшно ми провървя, че в живота ми има такива хора.

- Къде и как се виждаш след 10 години?

- Надявам се все още да съм в борбата. Това е голямата ми страст и мисля, че именно там мога да бъда полезен.

- Как се развива клубът по борба в Перник, с който си тясно свързан?

- Клубът не е мой. Тепърва навлизам в управлението му и искам да променя много неща. В лицето на кмета Станислав Владимиров намерих съмишленик и заедно сме се заели с нелеката задача да върнем децата в залите. Получавам безвъзмездна помощ не само от общината, но и от добри хора, на които спортът и бъдещето на децата не им е безразлично. Искам тези деца да станат преди всичко хора.

Борците са синоним на мъжественост

Борбата не е просто спорт. Това е многовековна философия, която развива не само физически качества, но и дух на боец. Единоборството помага на децата да развият хармонично своето тяло, да засилят имунитета си, да изградят твърд характер, да бъдат дисциплинирани и целеустремени.

- Синът ти ще стъпи ли след теб на тепиха?

- Иска ми се да избере борбата, но не бих налагал своето мнение. Ще оставя децата си сами да избират пътя си.

НАДЯ ЕМИЛОВА, "Мач Телеграф"

Още от Бойни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти