Обзор на VI кръг на НБЛ

Шестият кръг на Националната баскетболна лига премина очаквано и без изненади, като само отборът на Левски записа успех като гост на Спартак с 96:72. В останалите три мача домакините взеха своето – Лукойл Академик се наложи трудно над Берое със 72:65, Рилски спортист разгроми Черноморец със 105:75, а Балкан победи Черно море Порт Варна с 96:78.Балкан победи Черно море Порт Варна с 96:78, като по този начин зелените записаха първата си домакинска победа и общо четвърта за тях от началото на сезона. Играчите на Александър Тодоров излязоха пределно мотивирани срещу традиционно неудобния за тях съперник и в резултат на това на почивката се оттеглиха с преднина от 17 точки. След много силна игра в началото на третата част домакините постигнаха и аванс от 28 точки, с което окончателно убиха интригата в мача. Поредно силно представяне за победителите направи Вукота Павич, който завърши срещата с 20 точки и 13 борби, а с 8 точки, 10 борби и 6 асистенции за успеха допринесе и Ненад Шулович. За тима от Варна отличен мач изигра Станислав Славейков, който реализира 24 точки със 100% успеваемост при атаките си към коша на противника. Отборът на Рилски спортист записа третата си победа за сезона, след като разгроми Черноморец у дома със 105:75. Домакините контролираха играта и водеха в резултата през целия мач, което им позволи да играят освободено и да се забавляват на игрището. Най-резултатен за самоковлии с 21 точки беше Златин Георгиев-Голди, който демонстрира отлична стрелба от далечно разстояние, реализирайки 6 от 6 линията за три точки. Със 17 точки, 3 асистенции и 5 борби за успеха допринесе и американският плеймейкър Джулиън Норфлийт. За Черноморец с „дабъл-дабъл“ от 15 точки и 13 борби се отчете Илия Милутинович, а с 21 завърши капитанът на тима Богдан Боев. След загубата от Партизан в АБА и неприятните сцени, които се случиха в зала Универсиада през седммицата, отборът на Левски имаше нужда от презареждане и от положително представяне, което да им върне увереността и самочувствието. Сините намериха себе си при гостуването си в Плевен на Спартак, побеждавайки убедително с 96:72, въпреки че играха без двама от своите лидери – Павел Иванов и Христо Захариев. Играчите на Константин Папазов бяха безкомпромисни, доминираха над съперника през всичките 40 минути, а преднината им в последната четвърт достигна цели 35 точки. Най-полезен за победителите беше Митко Димитров, който се включи в игра от пейката и завърши с 19 точки, 3 борби, 5 асистенции и 2 отнети топки. С отлични изяви за столичани се отличи и опитният боец Димитър Ангелов, който реализира 17 точки и овладя 7 топки под двата коша. За Спартак на ниво се представи Милен Захариев, който завърши мача с 14 точки, 7 борби и 8 асистенции. Лукойл Академик записа петата си поредна победа в първенството, побеждавайки Берое у дома със 72:65. Победата за студентите не дойде никак лесно, като основна роля за това имаха играчите на Любомир Минчев, които им дишаха във врата и не се предадоха до самия край на мача. Като основен фактор, който повлия за крайния успех на домакините, можем да отбележим примуществото в борбите, където те овладяха 46 срещу 39 на съперника, както и точките, дошли от включилите се от пейката играчи, които реализираха 32 срещу само 10 за Берое. Най-полезен за победителите с 15 точки и 8 борби беше Чарлс Томас, а с 13 точки и 7 борби се отчете направилият повторен дебют с екипа на Лукойл Академик Бруно Шундов. За Берое с 22 точки завърши американецът Майкъл Блек. Колаж: Графика ООДЗабележка: Класацията се изготвя на база на официалната статистика, използвана за срещите от НБЛ.