Ювентус дебютира в Северозападната В група с девиз: "Победа или смърт"

Основателят му играл за Слован /Братислава/, от десетилетия италианския гранд подържа отношения с отбора от плевенското село

За първи път в историята си плевенското село Малчика, община Левски, ще има футболен отбор в Северозападна В група. До тук се стигна след като тимът със страховитото име Ювентус стана шампион на плевенската А областна футболна група. Амбициите на местните да видят своя тим в аматьорския елит доведоха до изпълнение на изискванията на Зоналния съвет на БФС – Велико Търново за участие във В група.

Ролята на католическата църква

Футболът е само игра! С годините обаче тази свободолюбива квалификация избледня. Мястото й заеха икономически, дори държавни и други интереси. За отбор като Ювентус /Малчика/ те не са актуални. Развитието на този спорт в селото обаче се отличава с нещо по-ценно и значимо – духовност. Грешка няма, защото огромна роля за възхода на футбола в Малчика през годините е изиграла католическата църква. Преди всеки мач на Ювентус играчи, треньори и ръководители се отдават на молитва. Водещ фактор за тима е местният дух, който бързо възприемат и състезателите, пристигнали от друг клуб. На празника на църквата в селото - “Света Ана” винаги се провежда футболен празник. В този ден на стадиона среща си дават всички бивши и настоящи футболисти, обличали през годините екипа на Ювентус. Случайност няма. Излишна помпозност също. Просто полагаемото се уважение. А в Малчика то значи много. Потвърждава го и появяващият се в тежките моменти за тима надпис в съблекалнята, чийто текст е кратък, но достатъчно ясен и конкретен – vittoria o morte /победа или смърт/. Тези, които са обличали екипа на "Юве", са категорични, че лозунгът често им е помагал да излязат с чест от битките. Върхът на тима от Малчика е през 1965 година, когато под името Левски печели бронзовите медали от републиканското селско първенство.

Местен лекар играе за Слован /Братислава/

Организирано този спорт се практикува в село Малчика от 1946 година. Архитект на пръкналия се клуб “Стоян Недялков” е гимназистът Георги Кърчев. Връзката между него и клуба като че ли е наредена от Господ. Съдбите им също са сходни. Футболният клуб неведнъж през годините е преживявал трудности и щастливи моменти. Кърчев също. Заминава като лекар в Чехословакия, но футболът си остава голямото му признание и той е привлечен в един от легендарните тамошни клубове – Слован от настоящата столица на Словакия – Братислава. После се завръща в родината си и макар тежко болен, до последно е съпричастен към футболния тим на Малчика. Сега стадионът носи неговото име.

Връзката с Ювентус /Торино/

През 1995 г. отборът печели безапелационно титлата на плевенската А областна група, като в мрежите на съперниците влизат 126 гола. На 25 май същата година клубът за пореден път е пререгистриран, но този път името е страховито – Ювентус. За този ход е получена благословията лично на италианската футболна легенда Роберто Бетега – втори президент на Ювентус /Торино/ по онова време. Връзката по оста с.Малчика – гр. Торино стана все по-здрава. Футболистите от плевенското село вече играят с оригинални екипи на италианския си съименник. Поканите от Апенините до Малчика за гостуване в Торино валят непрекъснато като пролетен дъжд. Трудностите през последните десетилетия като, че ли амбицират местните още повече. Детските отбори на Ювентус са винаги сред лидерите в първенствата. От терена в селото са излезли таланти, които са намерили място клубове като Славия /София/ и Литекс /Ловеч/. Именно това е смисълът на футболните хора в Малчика …

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти