Страх в Люлин заради собствеността на басейните
Страхът, че няма да има къде да тренират се върна в децата от софийския квартал Люлин, в техните родители и треньори.
Причината е решението на Столичния общински съвет да даде безвъзмездно стопанисваните от Ученическа спортна школа басейни в 33 ОУ „Санкт Петербург” и 97 СОУ „Братя Миладинови” на самите училища.
Същото е положението и с 68 СОУ „Акад. Никола Обрешков”.
Опасенията са, че няма как ръководствата да се справят с издръжката на басейните и те ще бъдат отдадени на частни лица.
Консумативите на 97 СОУ „Братя Миладинови” само за електроенергия, вода, химикали и техният лабораторен анализ възлизат на 105 хиляди лева. Треньорите, работещи към Ученическа спортна школа „София” в ж. к. Люлин (шестима) посочват печалния пример с отдаването на частници на останалите басейни в квартала.
Потъналите в разруха и корозия, от години не работят тези в 27-о, 40-о, 79-о и 90-о. Басейнът в 33 ОУ „Санкт Петербург” изтърва цялата учебна година заради ремонт.
Така, че 97 СОУ, който отвори врати чак през декември (поради същата причина) си остава оазисът за безплатна подготовка по плуване за децата и подрастващите. При това за целия квартал, а и за мераклиите от София изобщо.
В 97 СОУ в Люлин се провеждат и турнири за ветерани
Оттук за голямото плуване тръгнаха шестата в Европа Екатерина Аврамова, бившият национал и световен шампион за ветерани Димитър Виденов, Богдана Зарева (записала с Ася Анастасова първото и единствено олимпийско участие на синхронното ни плуване), сървайвърката Евгения Джаферович и много др.
Другият работещ басейн в Люлин – в 56-о е стопанисван от частник.
Над 700 родители скочиха против решението на Столичния общински съвет от 14 май 2015 година. Те изразиха възмущението си и пред кмета на район Люлин Милко Младенов.
Подписката беше внесена в Министерството на образованието и науката неслучайно на 1 юни - Празника на детето. „Родителите избраха днешния ден, за да внесат подписката неслучайно. Така те алармират, че бъдещето на квартал с над 200 хиляди жители, който си е петият по големина град в страната, ще остане без възможност за плуване.
Та това е най-полезният спорт за подрастващите в нация, която оглавява антикласациите за затлъстяване и сърдечни проблеми. Плуването развива всички мускулни групи и сърдечно съдовата система.
Ще бъдем европейска столица на спорта през 2018 година, а с какви бази и съоръжения?”, възмути се пред Първи български плувен сайт треньорката Емилия Кирилова.
На басейна в 33 ОУ до 2013 г. се провеждаха и състезания. Директорът на Ученическа спортна школа „София” Соня Христова изрази категорично несъгласието пред председателя на Столичния общински съвет Елен Герджиков и пред председателя на Постоянната комисия по стопанска политика и общинска собственост на Столична община Николай Стойнев стопанисването на трите басейна да бъде прехвърлени към училищата.
В писменото си становище тя подчерта, че: „по силата на чл. 11 ал. 2 от Закона за общинската собственост: имоти и вещи – общинската собственост, включително и посочените басейни, се използват съобразно предназначението им и за нуждите, за които са предоставени. В качеството им на публична общинска собственост посочените басейни не могат да се предостъпват за ползване, да се ползват съвместно по договор с трети лица, да се отдават под наем или да се пренаемат, освен в случаите, предвидени от закона”.
„Няма начин как училищата да смогнат да стопанисват сами басейните си. Разходите са огромни и единственият начин е да се сключи договор с частник. При това положение децата, които водят обучение безплатно заради УСШ „София” ще изгубят това право. Нали искаме да имаме здрава нация, повече плувци. Това няма да как да стане без работещи басейни”, възмущава се треньорът Жорж Станкович. Той беше сред най-активните и при забавянето на ремонтите на люлинските басейни.
Утре (вторник) от 12:00 ч. УСШ „София” дава пресконференция по темата в столичната зала „Триадица”. ВАСИЛЕН ДИМИТРОВ, bgswim.info