Генк похарчи рекордна сума за трансфери, а сега не знае дали ще е сред първите шест

Белгийският шампион Генк е един от най-потърпевшите клубове от спирането на първенствата, тъй като през 2019-а година изхарчи рекордна сума за трансфери. И в момента тези пари няма как да се върнат, тъй като футболният живот в Европа е спрял заради върлуващата пандемия от коронавирус.

Генк дори не е сигурен за участие в плейофа за титлата, тъй като първенството на Белгия спря кръг преди края на редовния сезон. Близо 30 милиона евро бяха дадени от клуба за трансфери през 2019-а година, халюциониращо висока дори за най-богатите клубове в страната, с изключение на ФК Брюж.

А тимът от Лимбург има 44 точки на 7-о място, колкото има и Мехелен пред тях. За техен късмет, двата отбора се срещат в последния кръг един срещу друг. Но ако не попадне при най-добрите 6, едва ли цените на играчите ще се повишат, а в комбинация със заплатите, за Генк се очертава несигурна година.

От 12-те най-скъпи трансфери в историята на клуба, половината бяха направени през 2019-а. И въпреки, че футболът отдавна е напрактика отделна икономика, тези играчи бяха взети с идеята да бъдат развити и препроданени, което да върне неколкократно инвестициите, направени от Генк.

Първият водещ трансфер е на Тео Бонгонда, който дойде в края на миналия сезон от Зулте Варегем срещу около 7 милиона евро. Следват нигерийският нападател Пол Ебере Онуачу за 6 милиона евро и словашкият полузащитник Патритк Хрошовски за 5 милиона.

Никой не слагаше Генк като тотален фаворит за титлата, но с упоритата и много успешна работа на Филип Клеман като треньор, тимът беше решил да използва инерцията и да покаже, че това няма да е инцидент. Клеман отиде при вицешампионите от Брюж и по всичко изглежда, че и тях ще направи шампиони.

Италианският специалист Феличе Мацу, който го наследи, не се справи както се очакваше и беше уволнен. За момента обаче инвестициите имат ниска възвръщаемост. Бонгонда трябваше да замени продадения на Брайтън Леонардо Тросар, но е вкарал само 5 гола срещу 14 за Тросар. Още по-поразително е, че Бонгонда изигра едва 50 процента от всичките игрови минути, отчасти и поради контузии.

Нигерийското крило Стивън Одей също дойде за 3,5 милиона евро, но до момента никак не е убедителен. Хрошовски трябваше да бъде новият господар на халфовата линия след напускането на Алехандро Посуело (Торонто) и Руслан Малиновски (Аталанта), но трябва да се доказва всяка седмица. Румънецът Янис Хаджи беше пратен под наем в Глазгоу Рейнджърс за 4 милиона, така че няма как да бъде от полза.

Още от Футбол свят

Виж всички