Байерн прекъсна лоша серия и започна годината с победа (видео + галерия)

Стартът на втория полусезон в Бундеслигата започна с победа на лидера Байерн (Мюнхен) на един от най-негостоприемните за баварците стадиони. Срещу Байер (Леверкузен) отборът на Юп Хайнкес се наложи с 3:1, но имаше и трудни мигове след почивката. Хавиер Мартинес и Франк Рибери осигуриха добър аванс на гранда от Мюнхен, а Кевин Фоланд намали в 70-ата минута, след което "аспирините" можеха дори да изравнят. В края обаче домакините се умориха, а ювелирно изпълнение на Хамес Родригес от фаул сложи точка на спора.

За Байерн това е първа победа на "БайАрена" от 2013 година. В следващите си три мача като гост на бившия тим на Димитър Бербатов рекордьорът по титли на Германия не спечели нито веднъж и не успя да вкара гол.Байер (Леверкузен) - Байерн (Мюнхен) 1:3@@@
Баварците вече имат аванс от 14 точки пред втория Шалке 04, а Байер остана на 4-о място, но допусна първа домакинска загуба през сезона и прекъсна серията си от 12 мача без поражение в Бундеслигата.

Големите отсъстващи в състава на Юп Хайнкес бяха контузените Мануел Нойер и Роберт Левандовски, както и Матс Хумелс, който стана баща и също пропуска мача.

На вратата бе Свен Улрайх, а четиримата бранители пред него бяха Рафиня, Жером Боатенг, Никлас Зюле и Дейвид Алаба. Хавиер Мартинес, Артуро Видал и Хамес Родригес оформиха триото в средата на терена, ветераните Ариен Робен и Франк Рибери атакуваха по крилата, а на върха на атаката бе Томас Мюлер. Новото попълнение Сандро Вагнер направи повторен дебют след почивката.

Наставникът на Байер Хайко Херлих заложи на схема с трима бранители в лицето на Жонатан Та, Свен Бендер и Вендел. Кевин Фоланд бе изнесен в най-предни позиции, а малко зад него действаха Кай Хавертц и Юлиан Брант. Бързите Карим Белараби и Леон Бейли бяха на двата фланга.

Байер (Леверкузен) - Байерн (Мюнхен) 1:3@@@

Двубоят започна според очакванията и Байерн търсеше пролуки в защитата на "аспирините" с продължителни разигравания. Такива нямаше, а пресата на домакините беше насърчавана от публиката на "БайАрена".

В 4-ата минута Робен се откъсна отдясно, преодоля Та и подаде на свободния Рибери. Французинът се забави с удара и Белараби самоотвержено го блокира, преди Видал да извърши нарушение. Постепенно Леверкузен изравни играта и опита няколко атаки, но без да стигне до изстрел към вратата на Улрайх. В 16-ата минута Видал реши да изненада Бернд Лено от много малък ъгъл. Германският национал обаче реагира добре и изби в корнер. В ответната атака дойде и най-чистото положение за Леверкузен до почивката. Доминик Коор се извиси и отправи удар с глава, но топката мина покрай гредата.

В средата на полувремето Лено само изгледа как Хамес шутира мощно от границата на наказателното поле, но и в тази ситуация гол нямаше. Байерн обаче поведе в 32-ата минута. След центриране от корнер Артуро Видал отклони топката, защитник на домакините не я изчисти и Хави Мартинес отблизо разстреля Лено.

В минутите до края на полувремето съставът на Хайнкес изцяло контролираше случващото се на терена. Хамес беше много уверен в отиграванията си, а Видал и Мартинес бързо осуетяваха опитите на домакините за организиране на опасни атаки.

Леверкузен определено изглеждаше по-добре след подновяването на играта. Бейли се активизира, а до Кевин Фоланд достигаха повече топки. В 54-ата минута силен шут на Брант рикошира, но кълбото излезе в аут. Секунди по-късно Бейли с лекота елиминира Зюле и технично прехвърли Улрайх, но за късмет на Байерн топката "кацна" върху напречната греда.

Баварците реагираха и Мюлер беше близо до гола. Капитанът на гостите нанесе нелош удар, но и той не попадна в очертанията на вратата. В 59-ата минута  Хамес подаде на Рибери, той преодоля съперников бранител и намери близкия ъгъл на вратата за 0:2.

Изненадващо, второто попадение не успокои мюнхенци, които започнаха да грешат все по-често. В игра за Байер се появиха Бенямин Хенрикс и Лукас Аларио, които допринесоха за това офанзивните действия на тима да станат значително по-интересни. В 70-ата минута Фоланд стреля и рикошет в крака на Зюле заблуди Улрайх, който нямаше какво да стори. Интригата се върна, а домакините усетиха, че имат всички шансове да се спасят от първо поражение на своя стадион през сезона.

В 76-ата минута една от малкото грешки на Хави Мартинес можеше да струва скъпо на Байерн. Загубената топка в средата на терена сложи началото на отлична контра, но този път Фоланд се забави и Боатенг му попречи да изравни.

Шанс имаше и пред резервата Лукас Аларио, който отправи много майсторски удар в далечния ъгъл, но топката мина малко над гредата.

Десетина минути преди края в игра за Байерн влезе Сандро Вагнер, който дойде тази зима от Хофенхайм. Това беше повторен дебют за нападателя с екипа на баварците след 10 години.

Въпреки огромното си желание, футболистите на Херлих изчерпаха физическите си сили и последните минути бяха по-спокойни за Байерн. Нещо повече - в края на редовното време Хамес Родригес си спечели нарушение пред наказателното поле, а последвалото му изпълнение не остави никакъв шанс на Лено - 3:1 и 3 точки за баварската машина.