Първата транссексуална бразилка дебютира в местното волейболно първенство за жени при победата на Волей Бауру с 3:1 срещу Пинейрос. Тифани Абреу, която по рождение е мъж, но се идентифицира като жена, отбеляза 25 точки, след като по-рано през 2017 година получи официално разрешение от Международната волейболна федерация (FIVB) да играе в дамски отбори във всички надпревари и турнири.
33-годишната Абреу е първата транссексуална волейболистка в бразилската Суперлига. През кариерата си Тифани, преди позната под името Родриго, игра в мъжки отбори в Бразилия, Португалия, Франция, Индонезия, Испания, Франция, Холандия и Белгия, но през 2012-а година прекъсна временно кариерата си заради предстоящия дълъг процес по смяна на пола. Абреу премина продължителна хормонална терапия в Италия, за да бъде ограничен и контролиран тестостеронът в нейната кръв, както е по законите на Международния олимпийски комитет (МОК). След това тя се подложи на операция за смяна на пола, смени и името си на Тифани, получи дългоочакваното разрешение от FIVB и поднови своята кариера.
"Извървях много дълъг път, преди да се завърна във волейбола като жена. Моят агент ми помогна много, защото знае правилниците и познава други транссексуални спортисти от по-ниските лиги, така че аз реших да подновя кариерата си. Спазих всички всички изисквания, а не го направих просто с думите, че ми се играе", каза Абреу в интервю за Асосиейтед прес.
През януари 2016-а година МОК реши, че "транссексуалните спортисти могат да участват на олимпийски игри и на други международни турнири и без претърпяване на операция за смяна на пола". От контролния орган добавиха, че "транссексуалните атлети няма да бъдат ограничавани в желанието си да спортуват", а просто трябва да спазват законите и разпоредбите за максимално ниво на тестостерон в кръвта.
Абреу тренира дълго време в Сао Пауло, за да навлезе във форма, а преди месец подписа договор с Волей Бауру и ще се бори за участие в шампионските плейофи със своя отбор. Дългосрочната мечта на Тифани обаче е друга - да стигне до националния отбор и да играе във волейболния турнир на олимпийските игри в Токио през 2020-а година.
"Всички сме наясно, че Жозе "Зе" Роберто Гимараеш (селекционер на бразилския национален отбор по волейбол за жени) следи всеки мач от вътрешното първенство. Моята основна цел е да бъда възможно най-добре подготвена, ако получа възможност да играя в националния отбор", добави Тифани в интервю за местните медии.
Гимараеш заяви за вестник "Ещадо де Сао Пауло", че не вижда причина Абреу да няма шанс за повиквателна: "Погледнато от чисто правна гледна точка, Тифани може да играе във вътрешното първенство за жени, така че аз не виждам защо да не може да бъде част и от националния отбор. Дали ще спечели място, това зависи от самата нея".
Разбира се, не всеки е настроен позитивно към Абреу. Бразилия не е сред най-свободомислещите нации що се касае до този въпрос, а дори и когато някои хора нямат проблем със самата личност Тифани, те имат такъв с факта, че тя има история като мъж. Подобно мнение изрази в туитър бившата националка и олимпийска медалистка Ана Паула Хенкел: "Не съдя никого, но това е проблем от физиологична гледна точка. Повечето волейболистки смятат, че не е честно транссексуални да играят срещу жени. И наистина не е. Тялото на Абреу е изграждано с тестостерон през целия й живот".
Фернандо Бонато, треньор на Абреу във Волей Бауру, обаче смята, че тя заслужава място сред дамите, защото физическите й показатели в момента нямат нищо общо с тези на Родриго: "Познавам я още като състезател при мъжете. Тогава беше значително по-силна физически. Силите й са намелели значително след смяната на пола".
В крайна сметка обаче, както самата Тифани отбелязва, "когато се запазва хармония (с нивата на тестостерон), правилата (на МОК) са на твоя страна".