Лято е и ако вече си около някой топъл бряг, някак съвсем логично идва моментът с употребата на алкохол. Естествено, планът е всичко да се случва с мярка, така че не е лоша идея да ти споделим малко факти за алкохолните напитки, които надали ще те обагатят особено интелектуално, но пък са интересни и можеш да впечатлиш някоя непозната, цитирайки нещо от тях.
Съдържанието на алкохол в бутилка бира, чаша вино и коктейл са приблизително еднакви. Различното напиване от тях зависи по-скоро от кобинациите с други напитки, захарността и "мезетата" (или липсата им).
Доказано е, че хора, които пият по малко алкохол или поне не злоупотребяват с него, са по-здрави и живеят по-дълго от пълните въздържатели. Така че умерената консумация всъщност е препоръчителна.
Дистилираните напитки като водка, джин, уиски, ром, текила не съдържат въглехидрати, мазнини и холестерол, но за сметка на това са богати на калории.
Алкохолът не унищожава мозъчни клетки, напук на всеобщото твърдение. Напротив, умерената консумация на алкохол подобрява функциите на мозъка.
Високопротеиновите храни като сирене, кашкавал, червено месо и фъстъци, забавят абсорбирането на алкохола в кръвта, така че са идеални за съпътстваща храна по време на алкохолно интоксикиране.
Алкохолни напитки с по-малко от 15% или повече от 30% алкохол в себе си се усвояват по-бавно от организма.
На разговорен език французите наричат махмурлука "дървена уста", германците - "воят на котките", норвежците - "дърводелци в главата", шведите - "болки в корените на косата".
Древните гърци консумирали зеле срещу махмурлук, а древните римляни – пържени канарчета. Днес германците ядат срещу махмурлук червено месо и банани, французите пият силно кафе със сол, китайците пият чай със спанак, руснаците – водка (на принципа клин клин избива), а българите най-често залагаме на шкембе чорба, бира и айрян.
Питие, смесено с газирана напитка, се усвоява много по-бързо от организма, отколкото чистото и резултатите могат да ви изненадат неприятно.