Павел Колев по темата с отнемането на точки на ЦСКА

Павел Колев по темата с отнемането на точки на ЦСКА

Заместник-изпълнителният директор на БФС Павел Колев изрази мнението си по темата с отнемането на точки на ЦСКА в своя профил във Фейсбук.
Ето какво публикува Колев на своята страница:
Начетох се на страшни дивотии по адрес на ЦСКА, че даже и на гениален спасителен план, който включва незабавно плащане на кредиторите по 3 дела, за да се спасели 15 точки! Уникално, само дето не става ясно какво правим с другите десетки дела?! И по тях ли се плаща чинно, най-вече на автора на плана, който също чака близо милион лева "заслужени" комисионни по трансфери в ерата "Титан"?!
Сега по същество: ЦСКА не трябва да плаща на никого в момента! Поне докато не мине делото за несъстоятелност в съда другата седмица. Никой никакви точки няма да отнема на клуба все още. Има два ключови момента за този казус:
1. Съдът да обяви ЦСКА в процедура по несъстоятелност на 24.09.
2. Съдът да отчете в решението си елемента на доброволност, тъй като ЦСКА също е подал молба в този смисъл.
Тогава е простичко - адвокатите на ЦСКА трябва да обяснят на съда, че над клуба висят наказания по дисциплинарни процедури от ФИФА за неизплатени суми на кредитори, а съдът има пълното право да нареди на БФС да не прилага никакви наказания на клуба, докато не приключи процедурата по несъстоятелност!
Точно това се случва в делото "Шахтьор" (Донецк) срещу Матусалем и "Реал Сарагоса". Първоначално ФИФА и КАС осъждат солидарно футболиста и испанския клуб да платят над 11 млн. евро обезщетение на украинците, а за неплащане - да се отнемат 6 точки от актива на "Сарагоса". Клубът обаче влиза в доброволна процедура по несъстоятелност и Търговският съд на Сарагоса директно забранява на RFEF да отнеме 6 точки на клуба, докато не приключи процедурата. ФИФА се съобразява, а тълкуванието на КАС, където "Шахтьор" обжалва, потвърждава, че "компания в несъстоятелност не разполага с финансите си и никакви плащания не могат да се извършват без решение на назначения администратор (синдик)". По чл. 107b от Дисциплинарния си правилник ФИФА е напълно в правото си да прекратява, но само докато трае процедурата по несъстоятелност, а не окончателно, дисциплинарните си процедури и налагането на санкции.
Същата дилема като на RFEF има в момента и БФС. И в двата случая трябва и ще се протака до решение на съда! В този случай ФИФА и КАС еднозначно признават решенията на националното правораздаване.

Следвай ни:

Още от БГ Футбол

Виж всички