Бондаренко не се е отказал да атакува световния рекорд

Бондаренко не се е отказал да атакува световния рекорд

Петима атлети преминаха границата от 2.40 м в скока на височина през 2014 г. и утре ще участват на последния турнир от Диамантената лига в Брюксел, където ще си оспорват диамантения трофей в дисциплината. Световният рекорд е 2.45 м на легендарния кубинец Хавиер Сотомайор от 1993 г. и беше атакуван няколко пъти от различни състезатели през този сезон. Сред най-дейните от тях е и световният шампион Богдан Бондаренко (Украйна), който през 2014 г. изравни европейския рекорд в дисциплината - 2.42 м.

"Видях видео от този скок в YouTube през 2006 г., когато започнах пътя си в скока на височина. Като украинско дете моят голям идол беше Сергей Бубка, разбира се. Също опитах и овчарския скок, но не бях талантлив за това. Ясно е, че световният рекорд е цел и аз имах много възможности тази година да го подобря. Скокът на височина е баланс между физически възможности и техника. Когато скачах на височина за световен рекорд тази година адреналинът ме буташе физически толкова здраво, че не можех да се справя с техниката. Това е нещо, върху което трябва да работя", каза Бондаренко.

"Бях най-добре на Европейското първенство в Цюрих тази година, но състезанието се проведе в студено и дъждовно време. Това беше много разочароващо и отне доста енергия. Не искам да правя никакви предричания за петък, надявам се времето и условията да бъдат добри", допълни още скачачът.

Бондаренко говори и за тежката ситуация в Украйна: "Разбира се, ние, украинците, сме разстроени от това, което се случва в нашата страна. Родният ми град Харков е на 50 км от руската граница. До момента ние не сме засегнати от конфликта в нашия регион, но никой не може да каже какво ще се случи в бъдеще."



"Да подобря световния рекорд означава, че искам да скоча 2.46 м, не просто да изравня рекорда на 2.45 м. Тази година моите летви бяха поставени на 2.46 м в Ню Йорк и Маракеш. В Ню Йорк се чувствах много силен, в Маракеш ужасните ветрове бяха твърде обезпокояващи. Когато опитваш този тип височини чувството е добре първите три или четири пъти. След 20 пъти започваш да се чудиш "защо опитвам това?" и трябва да си внимателен да не се изплашиш да скачаш тази височина", завърши Бондаренко.

Останалите четирима атлети, които са преодолявали 2.40 м и повече през сезона и ще скачат в Брюксел утре, са Мутаз Есса Баршим (Катар), Иван Ухов (Русия), Дерек Друин (Канада) и Андрий Проценко (Украйна).

Снимки: Getty Images/Guliver
 

Последвайте каналите ни в:

Още от Лека атлетика

Виж всички