ЕВРО 2024: Швейцария 0:0 Германия

Пиронкова отпадна безславно в първия кръг в Истанбул

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова отпадна в първия кръг на турнира в Истанбул, след като загуби от швейцарката Стефани Фьогеле с 4:6, 5:7. Цвети имаше своите шансове и в първия, и във втория сет, след като на няколко пъти повеждаше с пробиви, но проблеми с първия сервис и доста непредизвикани грешки се оказаха решаващи за крайния изход на двубоя.

Мачът започна по перфектен начин за пловдивчанката, която получи две последователни възможности за пробив и реализира още първата, за да поведе с 1:0. За съжаление обаче, Цвети не успя да увеличи преднината си и след един доста тежък сервис-гейм тя отрази два брейкпойнта, но се пречупи при третия. Българката изпрати топката в аут и резултатът беше изравнен. Пиронкова отново се възползва от грешки на опонентката си при 2:2, когато поведе с 40:0 и направи втори пробив, който този път затвърди на нула. Това обаче бе и последният спечелен гейм за първата ни ракета в този сет. Тя загуби подаването си за 5:3, след което при 5:4 за швейцарката, допусна няколко грешки и нов пробив, а с него бе сложен край на първата част.

На почивката Фьогеле получи медицинска помощ, но въпреки това поднови играта. Цвети отново първа направи пробив във втория сет. Тя спечели сервирането на швейцарката при 1:1 и затвърди убедително, за да увеличи преднината си. При 4:3 обаче пловдивчанката отново изпита сериозни трудности при подаването си. Тя изоставаше с 15:40 и макар че успя да спаси първия брейкпойнт на съперничката си, допусна грешка при втория и резултатът отново беше изравнен - 4:4. Тенисистките продължиха да взимат сервисите си до 6:5. Тогава Пиронкова поведе с 40:15, но загуби три поредни точки и се изправи срещу мачбол. Точно в този момент началният удар й изневери и двойна грешка на българката сложи точка на двубоя след 1 час и 39 минути игра.