Гледай на живо

Очаквайте в 15:00: Писателят Иво Иванов за трансфера на Везенков и впечатленията му от Евро 2024

Бланка Влашич - от първите стъпки до 2-та метра

Бланка Влашич - от първите стъпки до 2-та метра

Бланка Влашич започна да се завръща към най-добрата си форма. Хърватската звезда в скока на височина спечели Диамантената лига в Париж в събота с резултат 2.00 метра 14 години, след като триумфира с първата си световна титла при девойките. 30-годишната Влашич разкри пред специализираното издание за атлетика Spikes какво е да спечелиш на такъв голям форум толкова млада, както и други интересни подробности от състезателните й години като девойка.

Едва 16-годишна, тя се състезава на планетарния форум за подрастващи в Сантяго де Чили през 2000 г. с олимпийски опит. 

"Бях щастливка да скачам на Олимпийските игри в Сидни преди Световното първенство за юноши и девойки в Чили. Този опит ми помогна много. Нямах предстартова треска, само обичайните нерви преди състезание", обясни Влашич. 
Тя преодолява 1.92 м на Игрите в Сидни и не успява да стигне до финала, но с 1.91 м печели златото на планетарния юношески шампионат в Сантяго де Чили месец по-късно. 

"За мен и моя отбор този златен медал беше потвърждение, че сме на правилния път. Даде ми допълнителна мотивация да продължа, но също така промени живота ми по отношение на средствата за масова информация. Когато мисля за това сега, това е един от онези моменти, които определят твоето бъдеще. Не получаваш много такива. Чувствах се много горда да нося националния екип и да скачам за страната си. Едно от най-приятните чувства е церемонията по награждававането, когато звучи националният химн и всеки трябва да стане. Дори сега, след всичките тези години, все още се чувствам много специално, когато се състезавам за Хърватия", каза още Влашич. 

През 2002 г. тя продължава развитието си, след като печели втора поредна световна титла при девойките. Тя триумфира като световна шампионка в Кингстън, където Валери Адамс и Юсейн Болт започват своите страхотни кариери със световни титли. 



"Чили 2000 и Ямайка 2002 бяха много специални и екзотични места, на които да се състезаваш. Има много приятни спомени, защото имаш нужда да отидеш там по-рано и да се адаптираш към часовата разлика, имахме много време да излизаме. Бяхме по-спокойни за нашите представяния. Не можеш да избягаш от това да бъдеш тийнейджър. И това прави тези големи състезания по-малко стресиращи и по-забавни. А също създадох и много приятелства доживот. Например с Ивана Бръклячич, която спечели две световни титли в хвърлянето на чук, все още сме много, много близки", връща се към още спомени от миналото хърватката.

Както много пъти се е случвало през годините, не са малко изключително талантливите юноши и девойки, които не могат да навлязат в голямата атлетика при мъжете и жените. 

"Добро начало е да започнеш да придобиваш опит за състезанията при мъжете и жените. Но не е добре да останеш под влиянието на юношеските успехи. Това може да те заблуди. Има още много работа тепърва. Най-трудната част тепърва предстои", дава съвет Влашич на подрастващите две седмици преди началото на планетарния форум за юноши и девойки под 20 години в Юджийн. 

Самата Влашич имаше големи трудности в последните години. Тя пропусна Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. заради контузия, след като преди това стигна до сребро на Игрите в Пекин през 2008 г. 

Нейният съвет? "Бъдете търпеливи. Знам, че е трудно. Аз все още се боря с това понякога. Да бъдеш топатлет означава да си в състояние да бъдеш на високо ниво дълги години. Стремете се към тази последователност", каза още хърватката.
Със своите седем медала от световни първенства за жени, четири от които златни, тя определено е една от онай-успешните състезателки в историята в скока на височина, но ако трябва да я попитате кой е любимият й спомен, отговорът е само един: "Партитата след победа, разбира се."

 

Последвайте каналите ни в:

Още от Лека атлетика

Виж всички