През уикенда Оливър Солберг спечели по сензационен начин своята първа победа в Световния рали шампионат (WRC), триумфирайки в рали „Естония“.
Солберг със сензационна първа победа в WRC, Танак поведе в битката за титлата
Успехът на младия шведски състезател не дойде никак случайно, тъй като той беше изключително бързо още от първия етап в петък сутринта. Още тогава Солберг поведе в надпреварата и повече не изпусна първото място, печелейки с аванс от 25.2 секунди пред Ойт Танак. По пътя си към победата Солберг беше най-бърз в девет от 20-те етапа, които оформиха маршрута на състезанието.
Триумфът на шведа дойде в неговия 13-ти старт с Rally1 автомобил и първи такъв от близо три години насам. За сравнение двукратният световен шампион Кале Рованпера спечели своето първо рали в 14-то си участие с кола от водещата категория.
А този успех на Солберг със сигурност е лоша новина за друг от титулярните пилоти на Тойота – Такамото Кацута. Японецът вече натрупа доста богат опит с Rally1 колите (64 старта), но може да се похвали със само шест подиума на своята сметка. Той вече няколко пъти е влизал в битки за победи, но всеки път се е пропуквал под напрежението и е допускал грешки, които са му коствали шанса за дебютен успех.
От тези шест подиума, които Кацута има, три са дошли в рали „Сафари“, където традиционно виждаме доста спукани гуми, повреди и отпадания, което превръща това състезание по-скоро в лотария, отколкото в надпревара на чиста скорост. Другите му три подиума са в Япония, Финландия и Швеция, които може да се каже, че са по-реални, тъй като в тези състезания няма всички тези условности, които присъстват в Кения.
Като цяло обаче представянето на Кацута не отговаря на очакванията, които шефовете на Тойота имат към него и сега пред тях стои дилема – дали да продължат да инвестират в японеца, или да заложат на Солберг, който в Естония показа, че направил доста голям прогрес в своето каране от 2022 година насам. Възрастта също е на страната на шведа, който по-късно тази година ще навърши 24, докато Кацута вече е на 32 и трудно ще развие още своето каране, докато при Солбер потенциалът със сигурност е по-голям.
Солберг: Надявам се на още стартове с Rally1 автомобил
Тепърва ще видим дали шведът ще получи още стартове с Rally1 автомобил до края на сезона, за да докаже, че представянето му в Естония не е било случайно. Ако той успее да покаже постоянство, то е напълно възможно догодина да го видим сред титулярите на Тойота заедно с Кале Рованпера, Елфин Еванс и Сами Паяри, който е връстник на Солберг, но има доста по-скромен опит от шведа и Кацута, но също показва потенциал.
Снимки: Imago