Бетис спечели с 2:1 домакинството си на Фиорентина от полуфиналите в Лигата на конференциите. Испанският тим доминираше в големи периоди от двубоя на "Бенито Вийямарин" и взе солиден аванс с попадения на Ез Абде в 7-ата минута и Антони в 64-тата, но "виолетовите" върнаха едно попадение чрез капитана си Лука Раниери (73') и запазиха добри шансове да излязат краен победител след реванша на своя "Артемио Франки" следващата седмица.
Бетис няма европейски трофей във витрината си и всички в тима на Мануел Пелегрини са много амбицирани да стигнат до големия финал. Фиорентина може да се похвали с доста по-богата история в евротурнирите, а конкретно в Лигата на конференциите игра финал в предишните два сезона, но не успя да вдигне отличието.
Бетис завърши на 15-о място в основната фаза на ЛК и трябваше да мине през плейофите, където елиминира Гент. След това "вердибланкос" отстраниха последователно Витория (Гимараеш) и Ягелония.
Фиорентина се представи по-силно във фазата на лигата и финишира на трето място. На осминафиналите "виолетовите" преодоляха съпротивата на Панатинайкос, а на четвъртфиналите изпитаха доста трудности със словенския Целье, но продължиха напред.
На вратата на домакините застана Франсиско Виейтес, а четиримата бранители пред него бяха Айтор Руибал, Марк Бартра, Натан и Ромен Перо. В средата на терена Пелегрини гласува доверие на Пабло Форналс, Джони Кардосо и Иско, който беше с капитанската лента, а в атака действаха Ез Абде, Седрик Бакамбю и Антони. Сред резервите останаха Ектор Белерин, Джовани Ло Селсо, Рикардо Родригес и Юсуф Сабали.
За Фиорентина под рамката беше Давид Де Хеа, в отбрана си партнираха Марин Понграчич, Пиетро Комуцо и Лука Раниери. В халфовата линия стартираха Фабиано Паризи, Роландо Мандрагора, Данило Каталди, Николо Фаджоли и Робин Госенс, а двамата нападатели в състава на Рафаеле Паладино бяха Алберт Гудмундсон и Лукас Белтран. На пейката личаха имената на Ясин Адли, Николо Дзаниоло и Мойс Кийн.
Двубоят започна с мощен натиск на Бетис. Домакините бързо притиснаха съперника и стигнаха до гол още в 7-ата минута. Бакамбю проби в наказателното поле и пусна перфектен пас към връхлитащия Ез Абде, който откри резултата. Мароканецът уцели напречната греда, след което топката тупна зад голлинията. Макар и с леко закъснение, което ядоса феновете в зелено-бяло, реферът Майкъл Оливър зачете попадението.
Натискът на Бетис продължи и малко по-късно пред Иско се откри възможност да удвои аванса на своя тим, но ударът на бившия испански национал премина встрани от целта. Фиорентина постепенно се окопити и в 21-вата минута можеше да изравни, но Мандрагора стреля неточно с глава след отлично центриране на Робин Госенс.
)
"Виолетовите" все по-често поглеждаха към вратата на домакините, но така оставяха повече пространства за скоростните атаки на Бетис. В 31-вата минута Джони Кардосо подаде хитро към Бакамбю, който претендираше, че е бил повален от Де Хеа, но в ситуацията имаше и засада.
В 39-ата минута двама играчи на Бетис напреднаха на скорост, но Антони сбърка с паса към Бакамбю. В края на полувремето испанците организираха още няколко добри атаки. Защитникът Марк Бартра беше много близо до гол, но от чиста позиция прати топката над напречната греда.
)
На почивката Паладино смени незабележимия Лукас Белтран с Мойс Кийн. Още в 46-ата минута Гудмундсон излезе очи в очи с Виейтес, но вратарят на Бетис спаси, а повторенията показаха, че и в тази ситуация е имало засада. Малко по-късно Бартра скочи най-високо в наказателното поле и отправи удар с глава, но Де Хеа внимаваше и изби.
В 61-вата минута Руибал направи хубав рейд по десния фланг, но в последния момент беше спрян от шпагат на Понграчич. Секунди по-късно Антони достигна до позиция за удар, но Раниери го блокира. Топката обаче пак попадна на крака на бразилеца и той, без никакво забавяне, я заби под гредата за 2:0.
)
Домакините можеха много бързо да вкарат и трети гол, но Пабло Форналс стреля прави в ръцете на Де Хеа след подаване с пета на Седрик Бакамбю. Амир Ричардсън и Микаел Форолушо бяха следващите, които влязоха в игра за Фиорентина. В 73-тата минута Робин Госенс се включи в предни позиции и от трудна позиция върна топката към Лука Раниери, който върна едно попадение.
В края на срещата в игра за гостите се появи и Николо Дзаниоло. Марк Бартра пък още веднъж пропусна да се разпише след изстрел с глава. Последните минути бяха нервни, но Бетис не допусна опасни ситуации пред вратата си и удържа победата.
Снимки: Gettyimages