Барселона разпиля Севиля в очакване на битките с Байерн и Реал Мадрид

Отборът на Барселона прегази Севиля с 5:1 като домакин в среща от 10-ия кръг на Ла Лига, с което си върна аванса от 3 точки преднина на върха пред Реал Мадрид преди Ел Класико следващата събота на “Бернабеу”. Преди това пък в сряда каталунците ще премерят сили и с Байерн (Мюнхен) в Шампионската лига.

Тимът на Ханзи Флик показа, че се намира във форма за идните дербита, след като разпиля севилци. Първо Роберт Левандовски беше точен от наказателен удар в 24-тата минута, а след още четири минути Педри удвои. В 39-ата Лева добави още едно попадение, с което излезе трети в голмайсторската класация в топ 5 първенствата на Европа. Последва дълъг скучен период, след което резервата Пабло Торе покачи на 4:0 в 82-рата. В 87-ата гостите върнаха едно попадение чрез Станис Идумбо, но секунди след това Торе реализира още веднъж.

Двубoят на “Монтжуик” ще бъде запомнен и със завръщането в игра на Гави. Младият халф на Барса, който не беше играл от близо година заради тежка контузия, записа около десетина минути в края, при това с капитанската лента.

Куп играчи се завръщат за Барса след отсъствия по различни причини, но всички те са на пейката - Гави, Френки де Йонг, Дани Олмо и Фермин Лопес. Новият вратар Войчех Шчесни също е сред резервите. Ерик Гарсия и Марк Касадо трябваше да действат в халфовата линия заедно с Педри, но в последния момент Гарсия усети болки и беше заменен от Ансу Фати. Титуляр е и Ламин Ямал, който наскоро се оплака от претоварване. Капитанът на севилци Хесус Навас, който преди точно 20 години дебютира за клуба точно на “Монтжуик”, е резерва.

Двубоят започна с изразено превъзходство на домакините, но гостите първи стигнаха до шанс за гол. В 9-ата Доди Лукебакио напредна по дясното крило и стреля опасно, но над гредата.

В 15-ата минута левият бек на Барса Балде настъпа много грубо Исаак Ромеро, но не получи дори жълт картон.

Стабилната до момента отбрана в бяло се пропука в средата на първата част, когато Пеке Фернандес фаулира Рафиня в наказателното поле. Левандовски с лекота превърна в гол отсъдената дузпа - 1:0 за Барса.

Само още четири минути бяха нужни на "блаугранас", за да удвоят преднината си. В случая Педри завърши точно акция, минала през Ямал и Кунде.

Липсата на късмет лиши Барса от гол за 3:0 в 36-ата, когато Левандовски излезе сам срещу вратаря, но стреля в тялото му.

Три минути след това обаче шансът беше на страна на поляка, който подложи крак, за да насочи в мрежата силен удар на Рафиня - 3:0.

Второто полувреме започна с изумително изпълнение на Ламин Ямал, което щеше да бъде сред топ попаденията на сезона, ако не беше спасено от вратаря.

После обаче темпото спадна, а опитите на Севиля да стигне дори до един гол не даваха резултат. Една дузпа и попадение в полза на гостите не бяха признати заради засади. Постепенно пък Ханзи Флик извади някои от водещите си футболисти.

Така се стигна до 82-рата, когато смяната Пабло Торе вкара за 4:0 с помощта на рикошет.

Остана време за почетен гол и на гостите, реализиран от Идумбо три минути преди края на редовното време.

Буквално след подновяването на играта каталунците стигнаха до фал, след изпълнението на който ритната от Торе топка влетя директно в мрежата за 5:1.