Ожие начело в края на съботния ден на рали "Централна Европа", Нювил е 4-ти

Себастиен Ожие остана начело в края на съботния ден на рали „Централна Европа“, като осемкратният световен рали шампион има аванс от 5.2 секунди пред Ойт Танак преди утрешните финални четири отсечки.

Важното за Ожие е, че според новата за тази година точкова система, той вече си капарира максималните 18 точки, които може да вземе за общото класиране в ралито. Танак ще взема 15 за второто си място, а третият Елфин Еванс ще получи 13 за третото, което уелсецът заема. Неговият пасив от лидера Ожие е точно 14.0 секунди.

А след двете си грешки сутринта Тиери Нювил не успя да прогреси следобед и остана на четвъртото място, на цели 39.8 секунди зад Ожие. При този сценарий белгиецът ще трябва да спечели с поне 8 точки повече от Танак в хода на „супер неделята“, за да си гарантира световната титла още утре. Той също така не трябва да губи и още два пункта от Ожие, иначе французинът ще намали пасива си в генералното класиране на под 30 точки и титлата ще се реши в Япония другия месец.

Челната петица в класирането на рали „Централна Европа“ оформя Такамото Кацута, който изостава с 1:31.8 от съотборника си в Тойота Ожие. Днес японецът се превърна в първия пилот в Световния рали шампионат (WRC), който беше наказан за минаване с прекалено висока скорос през виртуален шикан. Кацута беше санкциониран с 16 секунди, след като превиши скоростта с 8 км/ч.

Сами Паяри и Грегор Мюнстер са другите пилоти от Rally1 категорията, които са в челото на класирането. Те изостават със съответно 2:07.3 и 3:22.7 от лидера.

Зад тях се движи и лидерът в WRC2 категорията Николай Грязин, който има комфортен аванс от 1:50.8 пред Филип Мареш в спора за победа. Между двамата в класирането се движи и Оливър Солберг, който обаче не се бори за точки в WRC2, но може да вземе такива за генералното класиране. Третата позиция в WRC2 заема полякът Мико Марчик, който изостава с 2:17.7 от състезаващия се за България Грязин.

„Супер неделята“ на рали „Централна Европа“, 12-ти кръг за сезон 2024 в WRC, ще включва общо 54.08 състезателни километра, разделени в 4 етапа. Денят ще започне в 10:11 часа българско време с първото от две минавания на „Кнаус Табер Ам Хоквалд“ (12.17 км), а в 11:35 часа ще бъде и първото минаване на „Пасауер Ланд“ (14.87 км). Две отсечки ще бъдат повторени съответно в 12:33 и 14:15 часа, а второто минаване на „Пасауер Ланд“ ще послужи и за пауърстейджа на рали „Централна Европа“.

Снимки: Red Bull Content Pool