Испания 0:0 Дания, натиск на домакините

Актуалният носител на трофея Испания посреща Дания в Мурсия в двубой от третия кръг в Лигата на нациите. Резултатът до момента е 0:0. Двата отбора са съперници в група 4 на Лига "А", в която датчаните са лидер с 6 точки, а испанците са втори с 4.

"Ла Фурия" стартира кампанията си с нулево равенство срещу Сърбия в Белград, а след това разгроми с 4:1 като гост Швейцария, макар че игра 70 минути с човек по-малко. Датчаните имаха две домакинства и се възползваха максимално, като записаха победи с по 2:0 срещу Швейцария и Сърбия.

Испания беше в серия от 12 мача без поражение във всички турнири, като в този период записа 10 победи и 2 равенства. Отборът на Луис де ла Фуенте загуби за последно от Колумбия в контрола, играна през март.

В исторически план датчаните имат сериозен комплекс от Испания. "Червения динамит" излезе краен победител само в два от предишните 16 мача срещу иберийците.

Атаката на Испания водеха Алваро Мората, Ламин Ямал и Микел Оярсабал. В средата на терена Де ла Фуенте заложи на Фабиан Руис и Мартин Субименди, а малко пред тях действаше Педри. На вратата застана Давид Рая, а четиримата бранители бяха Педро Поро, Даниел Вивиан, Аймерик Лапорт и Алехандро Грималдо, който бе предпочетен пред Марк Кукурея. Сред резервите останаха Пау Торес и Микел Мерино.

Капер Долберг започна на върха на атаката за Дания, а от втора позиция му помагаха Алберт Грьонбак и Кристиан Ериксен. Мортен Юлманд и Пиер-Емил Хьойберг си партнираха в средата на терена, по двата фланга играеха Александер Ба и Виктор Кристиансен, а тримата защитници пред Каспер Шмайхел бяха Расмус Кристенсен, Яник Вестергор и Виктор Нелсон. На пейката личаха имената на Расмус Хойлунд, Андреас Сков Олсен и Юсуф Поулсен.

Грешка на Лапорт позволи на Ериксен да изведе Долберг на добра позиция още във 2-ата минута, но Давид Рая беше отлично пласиран и изби в корнер. Испания отговори със силен удар на Грималдо, който обаче не затрудни Шмайхел. В 11-ата минута левият бек на Дания Кристиансен фаулира Мората малко преди границата на наказателното поле, а от последвалия пряк свободен удар Грималдо прати топката високо в аут.

"Ла Фурия" постепенно се настани в противниковата половина и започна да поставя под напрежение датската защита. В В 19-ата минута Оярсабал свали топката с глава към съотборника си в Реал Сосиедад Субименди, но той стреля от много малък ъгъл и не уцели очертанията на вратата. Секунди по-късно пред Мората се откри възможност да отбележи 37-ия си гол с екипа на националния тим, но капитанът шутира встрани от целта.

Испанската преса принуждаваше датчаните да грешат, но те бяха достатъчно компактни в дефанзивен план и съумяваха да не допускат чисти положения пред вратата си. На няколко пъти обаче и "Червения динамит" атакува опасно. В 31-ата минута Долберг можеше да се разпише, но Рая го изпревари. Малко след това далечен изстрел на Хьойберг рикошира в бранител на Испания и топката стана неспасяема за Давид Рая, но излезе в корнер.

До края на полувремето Дания показа, че няма да пропусне нито една възможност да застраши вратата на домакините. Скандинавците все по-често опитваха пробиви по фланговете, но това сякаш притъпи концентрацията им в защита. В 44-ата минута Ламин Ямал изскочи очи в очи с Шмайхел, но направи по-трудното и прати топката над напречната греда.

Със старта на второто полувреме Испания вдигна темпото. Лапорт стреля неточно с глава, а след това опасен пробив на Ямал беше спрян. Младата звезда на иберйциите за първи път излезе с номер 10 и вложи много старание, но често бъркаше при финалното докосване. В тези минути Дания не успяваше да задържи топката и единствено се бранеше. След час игра Де ла Фуенте замени Педри и Оярсабал с Микел Мерино и Алекс Баена.

В 68-ата минута рикоширал изстрел прати топката в краката на Мората, той бързо се ориентира и опита да преодолее Шмайхел, но опитният датски страж отново беше безупречен в намесата си. Малко по-късно Ямал тръгна от десния фланг и навлезе към центъра, но Шмайхел отрази силния му удар. Селекционерът на Дания извади Ериксен и Долберг, на чиито места се появиха Юсуф Поулсен и Густав Исаксен.