България не успя да се справи с Люксембург, лош терен и добра защита спря селекцията на Илиан Илиев

Блестящ Везенков изведе Олимпиакос до първа победа в Евролигата

Най-добрият спортист на България за 2023 г. - Александър Везенков, и клубният му Олимпиакос спечелиха първото си домакинство през настоящия сезон в Евролигата след като надвиха тима на Жалгирис Каунас със 74:68 (21:6 14:18 17:19 22:25). Везенков бе най-ефективен на паркета и оформи своя първи "дабъл-дабъл" в най-престижния европейски баскетболен турнир през този сезон, приключвайки вечерта с актив от 17 точки 11 борби и 1 асистенция, а общият му престой бе 24 минути и 38 секунди.

Това бе първа победа за гърците този сезон на европейска сцена.

Везенков: В Евролигата няма лесни мачове

Миналата седмица те отстъпиха в гостуването на друг балкански гранд - турския Фенербахче.

Везенков игра силно при завръщането си в Евролигата, но Олимпиакос се провали

За пореден път Олимпиакос демонстрира, че Везенков е бил очакван и много желан при отсъствието му, като тази вечер той отново бе в титулярната петица. Компания в първите минути му правиха Еван Фурние, Моузес Райт, Томас Уолкъп и Лука Вилдоса.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ

Домакните прегазиха литовския си съперник в началото на мача и бързо натрупаха аваснс, който до края на дебютната четвърт набъбна до 17 точки.

Междувременно Александър Везенков откри сметката си и дори стана най-ефективния на паркета със своите 6 точки и 2 борби, с които помогна на отбора си да завърши периода, водейки с 23:6.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ

Въпреки силното си представяне в първата част българинът започна следващата четвърт на пейката. И без него съотборниците му продължиха да бъдат с класи над балтийците и в един момент дръпнаха с 18 точки преднина. След това намалиха темпото, като малко преди полувремето Везенков се появи за втория си престой. Жалгирис имаше известни проблясъци и за кратко съкрати изоставането си на по-малко от 10 пункта, но веднага след това играчите от Пирея отново изригнаха и затвориха полувремето с преднина от 35:24

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ

Началото на второто полувреме бе първото за двубоя, в което съперниците представиха равностойна продукция и нито един от отборите дълго време не направи поредица от точки.

Това се случи чак в заключителните минути на третата четвърт, когато гостите от Жалгирис нанизаха пет последователни коша и затвориха частта, изоствайки с 43:52.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ

Гостите показаха изключителен характер в последната четвърт и успяха да намалят изоставането си до пет точки. Тогава обаче видяхме нова порция баскетболен гений с марка Александър Везенков и българинът оформи своя "дабъл-дабъл", с което направи гърците да получат стабилност в заключителните 100 секунди и те триумфираха със 74:68.

Над всички бе именно Александър Везенков, който завърши мача със 17 точки, 11 борби и 1 асистенция. Също толкова точки имаше и играчът на гостите - Дейвас Чилвидис, който добави 4 борби и 2 асистенции. Челната тройка при реализаторите бе допълнена от съотборника на Везенков - Еван Фурние с актив от 15 точки и 5 борби.