Ейре направи обрат в Хелзинки

Ейре изигра много силно второ полувреме при гостуването си на Финландия и постигна първа победа в тазгодишното издание на Лигата на нациите. Ирландците се наложиха с 2:1 след обрат и се измъкнаха от дъното на класирането в група 2 на Лига "В". Скандинавците се озоваха на последното място без спечелена точка.

Йоел Похянпало даде преднина на домакините в 17-ата минута с гол на Йоел Похянпало след грешка в защитата на Ейре, но с попадения на бранителите Лиъм Скейлс и Робърт Брейди момчетата от Зеления остров стигнаха до победата.

Двата отбора не се бяха срещали от 2020 година, когато отново се паднаха в една група в Лигата на нациите и финландците записаха две победи с по 1:0.

Домакините започнаха по-активно Робин Лод опита далечен изстрел, но той беше блокиран от бранител в зелено. Куивин Келъхър пък парира удар на Лео Валта. В 17-ата минута капитанът на ирландците Нейтън Колинс сбърка с пас към вратаря, а Похянпало бързо се ориентира и открадна топката. Останалото беше лесно за опитния нападател - 1:0.

Малко след попадението Колинс се опита да се реваншира и отклони топката към Евън Фъргюсън, който я прати в мрежата зад Лукас Храдецки, но голът беше отменен заради засада. До края на полувремето Финландия даде инициативата на съперника и разчиташе на контри, като при една от тях Похянпало пропусна да се разпише още веднъж.

Второто полувреме стартира с натиск на Ейре и пропуск от удобна позиция на Сами Шмодич след подаване на Лиъм Скейлс. Самият Скейлс беше много по-точен в 58-ата минута. Той засече отлично центриране на Робърт Брейди и с глава насочи топката в мрежата зад Лукас Храдецки.

Първият гол на ирландците под ръководството на Хеймир Халмгринсон даде допълнително самочувствие на тима, но грешките в дефанзивен план не изчезнаха. В 64-ата минута Глен Камара шутира опасно, но малко встрани от вратата на гостите.

Развръзката настъпи в 88-ата минута. Резервата фести Ебоселе центрира от десния фланг, а оставеният непокрит Брейди си спря топката и с мощен шут я заби под гредата.