Сериозен шамар за Балкан във ФИБА Къп

Отборът на Балкан допусна тежка загуба с 55-95 (16:27, 13:17, 17:18, 9:33) от Билбао като гост в първия си мач от група J на турнира ФИБА Къп, изиграл се тази вечер в Испания. В следващия кръг на надпреварата българският тим ще се изправи срещу Приевидза. Срещата със словашкия отбор е на 16 октомври от 19:00 часа в зала "Арена Ботевград".

Старши треньорът на българския тим Васил Христов заложи на Иван Гаврилович, Николай Грозев, Къртис Джоунс, Тайър Маршал и Константин Тошков в стартовата петица.

ПЪРВА ЧАСТ

Срещата стартира с кош на домакините, а след това те се нуждаеха от близо 2 минути, за да поведат с 5-0. Още една тройка направи резултата 8-0 в полза на Билбао, при оставащи малко повече от 7 минути до края на частта. Тайър Марша вкара първи две точки за Балкан, но бързо след това домакините направиха резултата 11-2. Кори Рийвс замени Николай Грозев. Мощна забивка на Марвин Джоунс направи преднината на Билбао 11 точки (13-2), а българският тим така и не намираше противодействие на съперника си. Тройка на Къртис Джоунс намали изоставането на гостите на 8 точки (5-13), но за кратко. Марвин Джоунс вкара 2 точки и беше фаулиран, но не успя да вкара наказателния удар и разликата остана само 10 точки в полза на неговия тим (15-5). При оставащи 3 минути до края на частта резултатът беше 20-12 в полза на домакините от Испания. След 10 минути игра Билбао водеше с 27-16.

ВТОРА ЧАСТ

Още в първите минути Балкан намали пасива си на 6 точки, но много бързо домакините вдигнаха темпото и направиха разликата 11 точки (35-24). Тройка на Андрей Иванов, при оставащи малко повече от 7 минути намали изоставането на българския тим на 8 точки, но секунди след това пак скочи на 10 точки (27-37). Баскетболистите на Васил Христов правиха опити да се доближат до съперника, но не успяваха да го притеснят изключително много. Три минути преди почивката разликата стана 13 точки (42-29) в полза на домакините. На почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 44-29 в полза на испанците. Малко след това точките в полза на Билбао станаха 36 (86-50).

ТРЕТА ЧАСТ

Секунди след подновяването на играта тройка на Кори Рийвс и две точки от Къртис Джоунс намалиха изоставането на Балкан на 10 точки (34-44). Андрей Иванов стопи пасива на Балкан на 8 точки (36-44), но бързо той отново стана 10. Българският тим не намираше начин да намали сериозно изоставането си, като 5 минути преди края на частта разликата стана 12 точки в полза на домакините (52-40). В заключителната четвърт двата отбора влязоха при резултат 62-46 в полза на Билбао.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Разликата скочи до 20 точки в полза на домакините още през първите минути на последна четвърт. Балкан успя да намали до 16, но бързо точките в полза на съперника на българския тим отново станаха 18. Баскетболистите на Васил Христоя не показваха, че има с какво да изненадат противника си, а испанците продължиха да вдигат разликата, която 5 минути преди края на мача стана 31 точки. Секунди преди края се вдигна и на 40 точки (95-55).