Кош със сирената реши мача в Ботевград

Шумен победи с 94-92 (30:19, 24:20, 21:26, 19:27) Балкан в последния приятелски мач преди новия сезон в Sesame Национална баскетболна лига. Срещата стартира в 18:00 часа в "Арена Ботевград", а Sportal.bg ви даде възможност да я проследите на живо.

ПЪРВА ЧАСТ

Балкан започна с 2-0 след кош на Иван Гаврилович, но тройка на Джакори Ийли даде аванс от точка на Шумен (3-2). Веднага след това домакините отново излязоха напред в резултата (4-3), а всичко това се случи през първата минута на срещата. При оставащи 6 минути до края на частта Балкан води с 9-6. Веднага разликата беше стопена до точка от Шумен, а след това тройка на Баръш Мустафа и последвала такава на Бено Зечич направиха резултата 14-9 в полза на Балкан, при оставащи 5:02 минути до края на частта. Нова точна стрелба на Зечич вдигна разликата на 8 точки, а Рей Идолу я вдигна на 10 (19-9). Джакори Ийли вкара още две точки за гостите, за да направи резултата 21-9. Последва тройка на Николай Грозев, която намали пасива на Балкан на 9 точки (12-21), при оставащи 3 минути. Зечич направи разликата отново двуцифрена (23-12). Домакините отново стопиха пасива си на 8 точки (15-23). Мощна забивка на Джакори Ийли направи разликата отново 10 точки (25-15), а Отас Айекекполор я вдигна на 12 (27-15). След 10 минути игра двата отбора се оттеглиха при резултат 30-19 в полза на Шумен.

ВТОРА ЧАСТ

Тройка на Бено Зечич вдигна разликата още в първата минута на 14 точки (33-19), а след това още три точки на Айекекполор направиха резултата 36-19. При оставащи малко повече от 7 минути до почивката Шумен води с 42-19. При оставащи 5:52 минути до края резултатът 42-23 в полза на гостите. Маршъл намали изоставането на Балкан с 2 точки, но Баръш Мустафа веднага след това наниза тройка. Балкан отговори с две точки, а при оставащи 3:57 до паузата Шумен води с 48-27. Три минути преди края преднината на баскетболистите на Янко Янков е 20 точки (50-30). В крайна сметка на почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 54-39 в полза на гостите.

ТРЕТА ЧАСТ

След близо 2 минути игра резултатът е 56-41 за Шумен. Баскетболистите на Балкан вдигнаха оборотите и за по-малко от 5 минути стопиха пасива си на 6 точки (52-58). Гостите обаче бързо върнаха двуцифрената си преднина (64-52)., при оставащи 4:25 минути до края на частта. Малко повече от 3 минути до края резултатът е 67-55 в полза на гостите. Зечич отново беше точен от далечно разстояние и разликата отново скочи до 15 точки (70-55) 3 минути преди края. В заключителната четвърт двата отбора влизат с резултат 75-65 в полза на Шумен.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Балкан намали изоставането си на 4 точки (77-81) при оставащи малко повече от 6 минути до края на мача. Бързо шуменци върнаха две точки в коша на съперника си за 83-77. Гаврилович беше фаулиран и стопи пасива на ботевградчани на 4 точки , но гостите отново го направиха 6 (85-79), при оставащи 5:12 минути до края на мача . Тайрън Маршал свали на 4 изоставането на домакините (81-85). Интригата продължава като 3:27 преди края разликата е само 4 точки в полза на Шумен (88-84). Балкан намали изоставането си на 2 точки (86-88), при по-малко от 3 минути до края. Гостите веднага отговориха с тройка за 91-86, при оставащи 2:27 минути. При по-малко от 2 минути до края на срещата резултатът е 92-88 в полза на Шумен. Кош на Къртис Джоунс стопи пасива на домакините на 2 точки (90-92), при малко повече от минута до края, а Гаврилович изравни резултата (92-92). Кош на Джакори Ийли със сирената реши изхода на мача.

Най-резултатен за успеха на Шумен беше Бено Зечич с 32 точки, Джакори Ийли наниза 26 точки, а Отас Айкекполор завъши с 13 точки.

За Балкан над всички беше Къртис Джоунс с 29 точки, Иван Гаврилович реализира 17, а 13 добави Андрей Иванов.

СТАРТОВИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Къртис Джоунс, Тайрън Маршал. Георги Герганов, Иван Гаврилович, Николай Грозев

ШУМЕН: Джакори Ийли, Бено Зечич, Баръш Мустафа, Рей Идоу, Станев

Новата кампания в елита на българския баскетбол стартира тази седмица, като според обновената програма Балкан приема Берое Стара Загора, а Шумен е домакин на Миньор 2015.