Байерн надигра Леверкузен, но пак не успя да пречупи Чаби Алонсо и компания

Байерн и Байер (Леверкузен) завършиха 1:1 в голямото дерби от 5-тия кръг на Бундеслигата. Роберт Андрих откри за шампионите в 31-вата минута, а Александър Павлович изравни осем минути по-късно с много красив гол. През почти цялото време баварците имаха превъзходство и отправиха множество удари, спрели на два пъти и в гредите, но като цяло точността в завършващата фаза им изневери. В самия край на срещата пък Хари Кейн получи контузия и бе принудително заменен, като всички в клуба ще се надяват да няма нищо сериозно с него. Така Байерн отново не успя да спечели срещу водения от Чаби Алонсо Леверкузен, който в последните вече четири мача има два успеха и две равенства срещу мюнхенския гранд. Баварците загубиха първи точки през сезона, но остават на първото място в класирането с 13 точки. Байер (Леверкузен) пък създаде твърде малко в атака и може да е доволен от спечелената точка, която го остава поне временно на 3-а позиция.

През изминалия сезон “аспирините” завършиха 2:2 на “Алианц Арена” и разбиха с 3:0 съперника си. Байерн пък спази традицията да вкарва винаги срещу Леверкузен в Мюнхен в последните вече 35 мача. За сметка на това пък шампионите затвърдиха силната си игра като гост и нямат загуба при визитите си в Бундеслигата вече в 20 поредни мача.

Наставникът на Байерн Венсан Компани нямаше да може да използва контузените Хироки Ито, Саша Боей, Йосип Станишич, Даниел Перец и Арийон Ибрахимович. Така днес белгиецът бе направил само три промени в сравнение с предишния мач с Вердер, като Мануел Нойер се завърна на вратата, Рафаел Герейро зае мястото на Конрад Лаймер на десния бек, а Серж Гнабри стартира вместо Кингсли Коман. В средата на терена за баварците отново бяха Йошуа Кимих и Александър Павлович, а атаката бе водена от Хари Кейн, подпомаган от Джамал Мусиала и Майкъл Олисе.

Чаби Алонсо пък нямаше проблеми и можеше да използва всичко най-добро. Виктор Бонифейс стартира на върха на атаката на “аспирините” вместо Патрик Шик, а зад него действаха Флориан Виртц и Мартен Терие, който замени Амин Адли. Джереми Фримпонг и Роберт Андрих също се заврърнаха сред титулярите в халфовата линия, заменяйки Норди Мукиеле и Алейш Гарсия.

Първата по-опасна ситуация дойде в 7-ата минута, когато Джамал Мусиала стреля отдалеч, но топката мина встрани от вратата на Лукас Храдецки. Малко след това пък Дайо Упамекано бе неточен с глава след центриране от корнер на Йошуа Кимих. Натискът на баварците продължи, като своя късмет пробваха и Рафаел Герейро и Майкъл Олисе, чиито удари обаче не намериха целта. Въпреки по-добрата игра на Байерн обаче, Леверкузен бе отборът, който откри резултата в 31-вата минута. След лековато допуснат корнер и последвалото центриране, топката попадна в Гранит Джака, който подаде към Роберт Андрих, а той с хубав далечен изстрел направи безпомощен Нойер- 0:1 за "аспирините".

Байерн опита да реагира бързо, но последва нов неточен удар на Мусиала. В 39-ата минута обаче баварците възстановиха равенството. След центриране към наказателното поле на Леверкузен, топката бе избита и попадна на крака на Александър Павлович, който я овладя на гърди и със страхотен далечен изстрел с десния крак не остави никакви шансове на Лукас Храдецки - 1:1.

Втората част започна с много чисто положение за Байерн. След центриране на Хари Кейн Серж Гнабри намери топката от воле, но тя срещна страничната греда на Леверкузен. При добавката на крилото пък той нацели отново греда - този път напречната. Така като по чудо Байерн не поведе. В 57-ата минута пък дойде още една ситуация за баварците, като след статично положение Олисе стреля отблизо, но Храдецки успя да избие и да предотврати гола. Десетина минути по-късно и Кимих пробва късмета си с далечен шут, който отново мина встрани от целта, a малко след това и Алфонсо Дейвис не намери очертанията на вратата.

Байерн продължи с натиска, но се затрудняваше да създава чисти ситуации пред вратата на добре бранещите се гости. Компани пусна в игра Льорой Сане и Кингсли Коман в опит да потърси победата, а пет минути преди края на мача Хари Кейн получи контузия и бе заменен от легандата на клуба Томас Мюлер. В 88-ата минута пък Мануел Нойер направи едва първото си спасяване в мача, след като улови удара на Нейтън Тела. В последните секунди на срещата резервата Конрад Лаймер отправи поредния опасен далечен изстрел, който пак бе неточен. Така въпреки тоталното си превъзходство Байерн не успя да спечели и срещата приключи с равен резултат.

БАЙЕРН (4-2-3-1): Нойер; Герейро, Упамекано, Ким, Дейвис; Кимих, Павлович; Олисе, Мусиала, Гнабри; Кейн

БАЙЕР ЛЕВЕРКУЗЕН (3-4-2-1): Храдецки; Тапсоба, Та, Инкапие; Фримпонг, Джака, Андрих, Грималдо; Терие, Виртц; Бонифейс