Историята се повтори – Баная спечели след падане на Мартин в Индонезия

Индонезийската писта „Мандалика“ определено няма да попадне в списъка с любими трасета на водача в генералното класиране в MotoGP Хорхе Мартин.

След като преди година той падна от първото място и буквално подари победата в състезанието за Гран При на Индонезия, днес историята се повтори, макар и само в спринтовата надпревара. В нея Мартин поведе от полпозишъна, но още преди края на първата обиколка се озова на земята и позволи на Баная да поведе.

Впоследствие световният шампион не допусна нито една неточност и спечели петия си спринт за сезон 2024. Реално в цялата дистанция от 13 обиколки италианецът бе притиснат само за малко от Марко Бедзеки. Набезите на пилота на VR46 Дукати обаче бяха спрени в седмия тур, когато той обърка спирането за завой №10 и напусна трасето, но се върна на четвъртото място.

При тази си неточност Бедзеки беше много близо до това да отнесе и Баная, но за щастие на всички фенове на световния шампион неговият близък приятел от Академията на Валентино Роси хвана навреме своята машина. От този момент до финала Баная бе напълно безапелационен и спечели надпреварата пред съотборника си Енеа Бастианини.

Звяра изказа почти цялата дистанция плътно зад Марк Маркес, но се справи с пилота на Грезини Дукати в спирането за завой №10 в предпоследния тур. Шесткратният шампион в кралския клас завърши четвърти, въпреки че след двете си падания в квалификация по-рано тази сутрин той стартира 12-ти, но още в спринта до първия завой до стигна до челото на класирането.

Точки от спринта на пистата „Мандалика“ взеха още Бедзеки, Педро Акоста, Маверик Винялес, Йоан Зарко и Фабио Ди Джанантонио. След падането си в първия тур Мартин бързо се върна на мотора си и започна да кара на принципна „всичко или нищо“, но силите му стигнаха само за десетото място. На финала той завърши на 1.4 зад Ди Джанантонио.

С победата си днес и нулата на Мартин Баная буквално стопи наполовина своя пасив спрямо пилота на Прамак Дукати в битката за титлата. Преди утрешния основен старт на остров Ломбок Мартинатора води с 12 точки пред шампиона, а Бастианини е на 50 пункта зад лидера на третото място.

Пълно класиране при пилотите в MotoGP след спринта в Индонезия

Основното състезание за Гран При на Индонезия, 15-ти кръг за сезон 2024 в MotoGP, е предвидено за 10:00 часа българско време утре и ще може да бъде следено на живо на Sportal.bg.